Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-243/12/ZK
z 30 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-243/12/ZK
Data
2012.05.30


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
sprzedaż
środek trwały
wartość początkowa


Istota interpretacji
Czy przy sprzedaży lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych wybudowanych na przedmiotowej Nieruchomości przez spółkę osobową, kosztem podatkowym będzie odpowiednia część wartości początkowej nieamortyzowanego środka trwałego – Nieruchomości, ustalona zgodnie z pkt l) (część odpowiadająca udziałowi w Nieruchomości, która jest przyporządkowana do sprzedawanego lokalu)?



Wniosek ORD-IN 1003 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2012r. (data wpływu do tut. Biura 24 lutego 2012r.), uzupełnionym w dniach 30 kwietnia i 07 maja 2012r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży lokali wybudowanych na nieruchomości gruntowej wniesionej w formie aportu do spółki osobowej, uznanej za środek trwały w tej spółce (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2012r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży lokali wybudowanych na nieruchomości gruntowej wniesionej w formie aportu do spółki osobowej, uznanej za środek trwały w tej spółce. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 24 kwietnia 2012r. Znak: IBPBI/1/415-242/12/ZK i Znak: IBPBI/1/415-243/12/ZK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 30 kwietnia i 07 maja 2012r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca na mocy umowy darowizny nabędzie do majątku prywatnego nieruchomość gruntową („Nieruchomość”). Możliwy jest scenariusz, w którym Wnioskodawca wniesie przedmiotową Nieruchomość do spółki osobowej prawa handlowego, jako wkład niepieniężny (aport), w celu wybudowania przez tą spółkę budynku z lokalami mieszkalnymi oraz lokalami użytkowymi.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 30 kwietnia 2012r., wskazano, iż:

  • nieruchomość gruntowa, o której mowa we wniosku zostanie wniesiona do spółki komandytowej albo do spółki komandytowo-akcyjnej,
  • nieruchomość gruntowa, o której mowa we wniosku może zostać uznana albo za środek trwały, albo za środek obrotowy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przy sprzedaży lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych wybudowanych na przedmiotowej Nieruchomości przez spółkę osobową, kosztem podatkowym będzie odpowiednia część wartości początkowej nieamortyzowanego środka trwałego – Nieruchomości, (część odpowiadająca udziałowi w Nieruchomości, która jest przyporządkowana do sprzedawanego lokalu)...

(pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, przy sprzedaży lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych wybudowanych na przedmiotowej Nieruchomości przez spółkę osobową, kosztem podatkowym będzie odpowiednia część wartości początkowej nieamortyzowanego środka trwałego – Nieruchomości (część odpowiadająca udziałowi w Nieruchomości, która jest przyporządkowana do sprzedawanego lokalu).

Art. 22 ust. 8a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 361 ze zm.) stanowi, że w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę niebędącą osobą prawną rzeczy i praw będących przedmiotem wkładu do takiej spółki, za koszt uzyskania przychodu uważa się wartość początkową przyjętą przez spółkę w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustaloną zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4, pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych – jeżeli rzeczy te lub prawa były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki. W odniesieniu do Nieruchomości (gruntu), nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, które są zaliczane do kosztów podatkowych. W świetle powyższego, wartość początkowa nieamortyzowanego środka trwałego w postaci Nieruchomości wniesionej jako wkład do spółki osobowej ustalana jest w oparciu o art. 22g ust. 1 pkt 4 lit c) w zw. z art. 19 ustawy PIT, tj. stanowi równowartość wartości rynkowej przedmiotu wkładu z dnia wniesienia aportu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj