Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-769/12-2/JK
z 17 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-769/12-2/JK
Data
2012.10.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów --> Podatek z tytułu importu towarów


Słowa kluczowe
import towarów
podatek od towarów i usług
procedura uproszczona


Istota interpretacji
możliwość rozliczania podatku należnego od importu towarów na warunkach określonych w art. 33a ust. 1 ustawy



Wniosek ORD-IN 308 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 30.07.2012 r. (data wpływu 01.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości rozliczania podatku należnego od importu towarów na warunkach określonych w art. 33a ust. 1 ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.08.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwość rozliczania podatku należnego od importu towarów na warunkach określonych w art. 33a ust. 1 ustawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zgodnie z postanowieniem art. 33a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów usług podatnik może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów w przypadku, gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną, w której okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy.

Wnioskodawca wystosował do Urzędu Celnego zawiadomienie/oświadczenie o chęci rozliczania kwoty podatku VAT należnego z tytułu importu towarów. Wnioskodawca, pismem Urzędu Celnego (znak sprawy: z dnia 28 czerwca 2012 roku) uzyskał możliwość rozliczania kwoty podatku VAT należnego z tytułu importu towarów, pod warunkiem powiadomienia właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego w deklaracji podatkowej, w przypadku, gdy towary zostaną objęte we właściwości Urzędu Celnego procedurą uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. b i c Wspólnotowego Kodeksu Cywilnego.

Wnioskodawca chciałby rozliczać kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów objętych procedurą uproszczoną w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów, lecz jego okresem rozliczeniowym jest kwartał, a nie miesiąc kalendarzowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może rozliczać kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów objętych procedurą uproszczoną, w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów, jeśli jego okresem rozliczeniowym jest kwartał, a nie miesiąc kalendarzowy...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, aby rozliczać kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów objętych procedurą uproszczoną, w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów, Wnioskodawca może rozliczać się w trybie kwartalnym, gdyż przepis art. 33a pkt 1 nie wyklucza takiego okresu rozliczeniowego.

Urząd Skarbowy właściwy dla Wnioskodawcy dokonał wstępnej interpretacji przepisów i wydał Wnioskodawcy ustną opinię, w której uznał, że Wnioskodawca może rozliczać kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów objętych procedurą uproszczoną, w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów, mimo że jego okresem rozliczeniowym jest kwartał, a nie miesiąc kalendarzowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 33a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, w przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. b lub c rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 4, str. 307), w której okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, podatnik może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów.

Przy czym stosownie do art. 33a ust. 2 pkt 1 ustawy przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem przedstawienia przez podatnika naczelnikowi urzędu celnego, przed którym podatnik dokonuje formalności związanych z importem towarów, wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:

  1. zaświadczeń o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość,
  2. potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego.

Jednocześnie na podstawie pkt 1 ustępu 4 niniejszego artykułu podatnik jest obowiązany do pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu celnego oraz naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania podatku na zasadach określonych w ust. 1 - przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego będzie stosował takie rozliczenie.

Ponadto w myśl ustępu 6 cytowanego artykułu podatnik jest obowiązany do przedstawienia organowi celnemu dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów.

Z kolei na mocy art. 33a ust. 7 ustawy w przypadku gdy podatnik, w terminie, o którym mowa w ust. 6, nie przedstawił dokumentów, o których mowa w tym przepisie, traci prawo do rozliczenia podatku na zasadach określonych w ust. 1, w odniesieniu do kwoty podatku należnej z tytułu importu towarów, którą miał rozliczyć w deklaracji podatkowej. Podatnik jest obowiązany do zapłaty organowi celnemu kwoty podatku wraz z odsetkami.

Co więcej stosownie do art. 33a ust. 10 ustawy podatnik, który nie przestrzega terminu, o którym mowa w ust. 6, może w drodze decyzji naczelnika urzędu skarbowego utracić na okres 36 miesięcy prawo do rozliczania podatku na zasadach określonych w ust. 1, począwszy od okresu rozliczeniowego następującego po miesiącu, w którym doręczono podatnikowi decyzję.

Z przedstawionego przez Spółkę zdarzenia przyszłego wynika, iż zamierza rozliczać kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów objętych procedurą uproszczoną na warunkach określonych w art. 33a ust. 1 ustawy. Przy czym okresem rozliczeniowym Spółki jest kwartał.

Wątpliwości Spółki wiążą się z kwestią możliwości rozliczania kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów objętych procedurą uproszczoną na warunkach określonych w art. 33a ust. 1 ustawy w przypadku gdy jej okresem rozliczeniowym Spółki jest kwartał.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy uznać należy, iż rozliczenie podatku należnego od importu towarów na warunkach określonych w art. 33a ust. 1 ustawy możliwe jest zarówno w odniesieniu do podatników składających deklaracje podatkowe za okresy miesięczne, jak i podatników składających deklaracje podatkowe za okresy kwartalne. Przepisy regulujące możliwość rozliczania podatku należnego od importu towarów na warunkach określonych w art. 33a ust. 1 ustawy nie zawierają bowiem żadnych ograniczeń w tym względzie.

Przy czym należy podkreślić, iż podmioty, które rozliczają podatek należnego od importu towarów na warunkach określonych w art. 33a ust. 1 ustawy mają obowiązek w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów przedstawić dokumenty potwierdzające rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej.

Zatem mając na względzie powyższe należy stwierdzić, iż Spółka, przy dochowaniu wszelkich przesłanek warunkujących możliwość rozliczania podatku należnego od importu towarów na warunkach określonych w art. 33a ust. 1 ustawy, mimo, iż składa deklaracje podatkowe za okresy kwartalne może rozliczać podatek należny od importu towarów na warunkach określonych w art. 33a ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj