Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-93/12-2/AMN
z 25 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-93/12-2/AMN
Data
2012.04.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Karta podatkowa


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
karta podatkowa
spółka cywilna
spółka jawna


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego w przyszłej spółce w formie karty podatkowej w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, rozliczanej z podatku dochodowego według stawki liniowej.



Wniosek ORD-IN 447 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2012 r. (data wpływu 25 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego w przyszłej spółce w formie karty podatkowej w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, rozliczanej z podatku dochodowego według stawki liniowej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego w przyszłej spółce w formie karty podatkowej w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, rozliczanej z podatku dochodowego według stawki liniowej oraz w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego w przyszłej spółce w formie karty podatkowej w związku z uzyskiwaniem dochodów z tytułu udziału w dochodach spółki jawnej, opodatkowanych według stawki liniowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie „doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania” PKD 2004: 7414A, PKD 2007: 7022Z. Z tytułu uzyskiwanych z tej działalności dochodów rozlicza się z podatku dochodowego na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatkiem liniowym (19%).

Zainteresowany jest „równocześnie wspólnikiem spółki jawnej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie: pozostałe doradztwo w zakresie „prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania” PKD 2007: 7022Z. Z dochodów uzyskiwanych z tytułu udziałów w dochodach tej spółki Wnioskodawca rozlicza się podatkiem liniowym (19%) na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (Informacja dodatkowa: w chwili obecnej działalność gospodarcza spółki jawnej jest zawieszona, lecz Zainteresowany wraz ze wspólniczką zamierza wznowić jej działalność w ciągu najbliższych dwóch – czterech miesięcy).

Wnioskodawca wspólnie z kolegą zamierza podpisać umowę spółki cywilnej, której przedmiotem działalności będzie zbudowanie a następnie wynajem turystyczny dwóch domków, w których będą znajdowały się 3 samodzielne mieszkania/apartamenty, po 3 pokoje każdy (razem: 9 pokoi).

Zainteresowany wraz ze Wspólniczką zamierza też wznowić działalność gospodarczą spółki jawnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy prowadzenie przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej w zakresie doradztwa w dziedzinie zarządzania (PKD 2004: 7414A, PKD 2007: 7022Z), rozliczanej z podatku dochodowego według stawki liniowej (19%) wyklucza możliwość rozliczania przez Zainteresowanego przychodów uzyskiwanych w przyszłej spółce cywilnej na podstawie karty podatkowej... (art. 23 i 25 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne)
  2. Czy uzyskiwanie dochodów z tytułu udziału w dochodach spółki jawnej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie doradztwa w dziedzinie zarządzania (PKD 2007: 7022Z), opodatkowanych według stawki liniowej (19%), wyklucza możliwość rozliczania przychodów uzyskiwanych w przyszłej spółce cywilnej na podstawie karty podatkowej... (art. 23 i 25 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby liryczne)

Tut. organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego w przyszłej spółce w formie karty podatkowej w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej (oznaczone we wniosku nr 1), rozliczanej z podatku dochodowego według stawki liniowej. Pytanie w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego w przyszłej spółce w formie karty podatkowej w związku z uzyskiwaniem dochodów z tytułu udziału w dochodach spółki jawnej (oznaczone we wniosku nr 2), opodatkowanych według stawki liniowej, zawarto w interpretacji indywidualnej z dnia 25 kwietnia 2012 r. nr ILPB1/415-93/12-3/AMN.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 1 - prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie określonym w pytaniu, nie wyklucza możliwości opodatkowania przychodów osiąganych z planowanej spółki cywilnej w sposób uproszczony na podstawie karty podatkowej.

W opinii podatnika, w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 2 – uzyskiwanie dochodów z tytułu posiadania udziałów w spółce jawnej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie określonym w pytaniu nie wyklucza możliwości opodatkowania przychodów osiąganych z planowanej spółki cywilnej w sposób uproszczony na podstawie karty podatkowej.

Zgodnie z przyjętą zasadą opodatkowania podatkiem dochodowym, opodatkowaniu podlega dochód z poszczególnych źródeł, ustalany odrębnie dla każdego źródła przychodów wymienionego w art. 10 ustawy o podatku dochodowym, poza dochodami opodatkowanymi na zasadach szczególnych, których nie łączy się nie tylko z dochodami z innych źródeł, ale także z dochodami z tego samego źródła. Taka regulacja oznacza, że określony rodzaj przychodu, nawet z jednego źródła - będzie opodatkowany w sposób szczególny i nie będzie miał wpływu na sposób opodatkowania dochodów zarówno z innych źródeł, jak i innych dochodów z tego samego źródła, w tym na wybór metody opodatkowania. Jak zostało wskazane w pozycji: „Podatek dochodowy od osób fizycznych komentarz” pod red. J. Marciniuka Warszawa 2010 rok, str. 90: „Zasada łączenia przychodów z przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, nie dotyczy przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, osiąganych przez podatników opodatkowanych podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c.”

Jak zasadnie wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 25 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Łd 1151/10: „Opodatkowaniem na zasadach ogólnych będzie ustalenie podatku przy zastosowaniu skali podatkowej (art. 27 ust. 1 u.p.d.o.f.), a więc na zasadzie progresji. Opodatkowanie dochodów osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą przy zastosowaniu podatku liniowego (art. 30c u.p.d.o.f) jest ryczałtem materialnym, gdyż stanowi wyjątek.”

Wskazać należy, że szczególny sposób opodatkowania przewidują przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w art. 3 tej ustawy, gdzie ustawodawca stwierdził, że dochodów tych nie łączy się z dochodami z innych źródeł, w tym dochodami z działalności nieopodatkowanych na zasadach określonych ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Prowadzenie przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej w zakresie doradztwa w dziedzinie zarządzania (PKD 2004: 7414A) ani uzyskiwanie dochodów z tytułu posiadania udziału w spółce jawnej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie: „pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania” PKD 2007: 7022Z, przy rozliczaniu dochodów z obu tych źródeł wedle stawki liniowej (19%), a więc na podstawie ryczałtu materialnego - jak wskazał WSA w Łodzi, nie powoduje wykluczenia możliwości rozliczania przez Zainteresowanego dochodów uzyskanych ze spółki cywilnej, którą Wnioskodawca planuje utworzyć, na podstawie karty podatkowej. Podatek liniowy, który Zainteresowany opłaca na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest szczególną formą podatku dochodowego, dlatego w przypadku tym nie będzie miał zastosowania przepis art. 25 p. 1 ust. 4, gdyż dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym nie łączy się z innymi dochodami - na podstawie art. 30c tej ustawy.

Stanowisko Wnioskodawcy do pytania oznaczonego we wniosku nr 2 odrębnie: dodatkowy argument dotyczący pytania oznaczonego we wniosku nr 2, poza argumentami wynikającymi z wykładni art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazanymi powyżej.

W opinii podatnika w odniesieniu do pytania oznaczonego we wniosku nr 2 - posiadanie udziałów w spółce jawnej, prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie określonym w pytaniu nie wyklucza możliwości opodatkowania przychodów osiąganych z planowanej spółki cywilnej w sposób uproszczony na podstawie karty podatkowej.

Wnioskodawca uważa, że posiadanie udziałów w spółce jawnej, prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie doradztwa w dziedzinie zarządzania (PKD 2007: 7022Z) oraz uzyskiwanie z tego tytułu dochodów opodatkowanych wedle stawki liniowej 19%, nie powoduje wykluczenia możliwości rozliczania dochodów uzyskanych ze spółki cywilnej, którą Wnioskodawca planuje utworzyć, na podstawie karty podatkowej. W przypadku spółki jawnej nie ma zastosowania przepis art. 25 p. 1 ust. 4, gdyż zgodnie z art. 22 ustawy Kodeks spółek handlowych, „spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową”. Oznacza to, iż to nie wspólnicy prowadzą działalność gospodarczą; to spółka jawna prowadzi działalność gospodarczą. Gdyby ustawodawca chciał wyłączyć z grupy podatników, które mogą rozliczać się na podstawie karty podatkowej, osoby uzyskujące dochody z tytułu posiadania udziałów w spółkach jawnych, kryterium wyłączenia określonego w art. 25 ust. 1 p. 4 byłoby „uzyskiwanie dochodów z tytułu posiadania udziałów w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą”, a nie „prowadzenie innej działalności gospodarczej”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Wybór formy opodatkowania przez podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą podlega ograniczeniom określonym w przepisach prawa podatkowego. W przypadku karty podatkowej należy brać pod uwagę przepisy zawarte w rozdziale 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Jednocześnie należy wskazać, iż z definicji pojęcia działalności gospodarczej zawartej w art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy w powiązaniu z art. 5a pkt 6 ustawy 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) wynika, że jest to działalność zarobkowa: wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z prawnego punktu widzenia spółka jawna jest odmianą spółki osobowej, która prowadzi przedsiębiorstwo zarobkowe. Stronami umowy spółki mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Każdy ze wspólników jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania. Spółka jawna nie jest odrębnym podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego. Podmiotami tego obowiązku są wspólnicy spółki, a źródłem przychodów jest prowadzona przez nich działalność gospodarcza. Wspólnicy, mający z mocy ustawy prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki, w istocie wykonują działalność gospodarczą z punku widzenia regulacji dotyczącej podatku dochodowego.

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą osoby fizycznej, należy rozumieć nie tylko działalność wykonywaną samodzielnie (w formie jednoosobowej działalności osoby fizycznej), ale również w formie spółki osobowej, w tym jawnej.

Warunki uprawniające do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej zostały zawarte w art. 25 ust. 1 cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl tego przepisu opodatkowaniu w formie karty podatkowej podlegają podatnicy, którzy:

  • prowadzą działalność gospodarczą, której rodzaje wyszczególnione zostały w art. 23 ww. ustawy,
  • złożyli wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
  • we wniosku zgłosili prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ww. ustawy,
  • przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba, że chodzi o usługi specjalistyczne,
  • nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23 ustawy, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
  • nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów podatkiem akcyzowym.

Z ww. wskazań jednoznacznie wynika, iż jedną z przesłanek wyłączającą z możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej jest prowadzenie, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23 ustawy, innej pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 25 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).

Zatem z powyższego uregulowania wynika, że ustawodawca nie dopuszcza możliwości opodatkowania przez podatnika - prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą - kolejnej działalności (w ramach spółki osobowej - cywilnej) w formie karty podatkowej. Wyłączenie to jest niezależne od faktu czy działalność ta, którą podatnik zamierza opodatkować w formie karty podatkowej, zalicza się do działalności gospodarczej, której rodzaj wymieniony został w art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Podkreślić przy tym należy, że wyłączenie to jest niezależne od tego jaką formą opodatkowana jest prowadzona działalność, lecz ma miejsce poprzez sam fakt jej prowadzenia.

Reasumując, prowadzenie przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej w zakresie doradztwa w dziedzinie zarządzania (PKD 2004: 7414A, PKD 2007: 7022Z), rozliczanej z podatku dochodowego według stawki liniowej (19%), wyklucza możliwość rozliczania przez Zainteresowanego przychodów uzyskiwanych w przyszłej spółce cywilnej na podstawie karty podatkowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj