Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-31/13/IB
z 8 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2013 r. (data wpływu 9 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych:


  • w zakresie opodatkowania dochodów zagranicznych - jest nieprawidłowe,
  • w zakresie zastosowania zwolnienia z opodatkowania do ryczałtu na koszty utrzymania i zakwaterowania - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wezwaniem z dnia 21 marca 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się o wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego.

Pismem z dnia 29 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.) uzupełniono wniosek w ww. zakresie.


W przedmiotowym wniosku oraz w jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni jest pracownikiem uniwersytetu w Polsce. Od września 2012 r. przebywa na urlopie bezpłatnym, a jednocześnie jest zatrudniona na umowę o pracę na uniwersytecie we Francji. Od wynagrodzenia we Francji płaci podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie społeczne.

Na podstawie odrębnej umowy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od września 2012 r. wypłaca Wnioskodawczyni ryczałt na koszty utrzymania i zakwaterowania.


W 2012 r. uzyskała więc dochody z trzech źródeł, tj. wypłacane przez:


  • uniwersytet w Polsce (do września),
  • uniwersytet we Francji (od września),
  • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (od września).


W przesłanym uzupełnieniu wniosku wskazano, że Wnioskodawczyni ma rezydencję podatkową i nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Do Francji wyjechała jako nauczyciel akademicki w celu prowadzenia wykładów na uniwersytecie. Ryczałt na koszty utrzymania i zakwaterowania jest Jej wypłacany w związku ze skierowaniem do pracy dydaktycznej w ośrodku akademickim za granicą na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. w sprawie warunków kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz szczególnych uprawnień tych osób (Dz. U. Nr 190, poz. 1405).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy dochody uzyskane we Francji Wnioskodawczyni powinna wykazać w zeznaniu podatkowym za 2012 r.?
  2. Czy od dochodów uzyskanych we Francji powinna zapłacić podatek w Polsce?
  3. Czy ryczałt otrzymywany z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powinna wykazać w zeznaniu podatkowym za 2012 r.?
  4. Czy od ryczałtu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powinna zapłacić podatek w Polsce?


Zdaniem Wnioskodawczyni wynagrodzenia uzyskanego we Francji nie powinna wykazywać w zeznaniu podatkowym za 2012 r. W świetle art. 20 ust. 1 umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu dochody te zwolnione są z podatku w Polsce. W opinii Wnioskodawczyni nie powinna również wykazywać w zeznaniu podatkowym za 2012 r. ryczałtu otrzymywanego z Ministerstwa Nauki, który zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zwolniony z opodatkowania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się: za nieprawidłowe w zakresie opodatkowania dochodów zagranicznych oraz za prawidłowe w zakresie zastosowania zwolnienia z opodatkowania do ryczałtu na koszty utrzymania i zakwaterowania.


W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).


Zgodnie z art. 3 ust. 1a ww. ustawy za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:


  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.


Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).

W myśl art. 20 ust. 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5) nauczyciel i pracownik badawczy, posiadający miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie, który udaje się do drugiego Umawiającego się Państwa, aby prowadzić wykłady lub badania, jest zwolniony od opodatkowania w tym drugim Państwie z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego za swą działalność przez okres nie przekraczający dwóch lat.

W świetle powyższego, nauczyciel mający miejsce zamieszkania w Polsce, który wyjechał do Francji w celu prowadzenia wykładów, jest zwolniony z opodatkowania we Francji z tytułu wynagrodzenia tam otrzymywanego przez okres nie przekraczający dwóch lat.

W konsekwencji, ww. dochody podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji (tj. w niniejszej sprawie w Polsce).

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz w jego uzupełnieniu stwierdzić należy, że dochody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię w 2012 r. (począwszy od miesiąca września) z tytułu pracy na uniwersytecie we Francji podlegały opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. Tym samym, Wnioskodawczyni powinna wykazać je w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy 2012.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8 (art. 45 ust. 1 ww. ustawy).


Na podstawie natomiast art. 21 ust. 1 pkt 23a ww. ustawy wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody z tytułu:


  1. stypendiów - w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium,
  2. ryczałtów na koszty utrzymania i zakwaterowania wypłacanych z budżetu państwa w związku ze skierowaniem do pracy dydaktycznej w szkołach i ośrodkach akademickich za granicą, przyznanych na podstawie odrębnych przepisów.


Jednocześnie, przepis art. 21 ust. 1 pkt 23a lit. b) ustawy koresponduje bezpośrednio z postanowieniami § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 13 października 2006 r. w sprawie warunków kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz szczególnych uprawnień tych osób (Dz.U. Nr 190, poz. 1405), wykonującego przepisy ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. –Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.). Na podstawie § 6 pkt 1 ww. rozporządzenia osobom kierowanym za granicę w celu podejmowania i prowadzenia działalności dydaktycznej jednostka kierująca może przyznać ryczałt na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania - w wysokości nieprzekraczającej 150 % stawki dodatku zagranicznego bazowego ustalonego dla państwa, do którego osoba jest kierowana, zgodnie z przepisami, o których mowa w § 3 pkt 1.

W sytuacji zatem, gdy – jak wskazano w uzupełnieniu wniosku – Wnioskodawczyni otrzymuje ryczałt na koszty utrzymania i zakwaterowania w związku ze skierowaniem do pracy dydaktycznej w ośrodku akademickim za granicą na podstawie wyżej powołanych przepisów rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ryczałt ten korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym i nie podlega wykazaniu w zeznaniu podatkowym za 2012 r.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj