Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-862/12/WN
z 4 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2012r. (data wpływu 20 sierpnia 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 listopada 2012r. (data wpływu 22 listopada 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT otrzymanej darowizny w postaci wierzytelności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT otrzymanej darowizny w postaci wierzytelności.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 16 listopada 2012r. (data wpływu 22 listopada 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 7 listopada 2012r. znak: IBPP2/443-862/12/WN.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

(a)

Wnioskodawca (dalej również Spółka) wraz z pozostałymi spółkami zależnymi (razem z Wnioskodawcą zwane „Spółki Zależne P.") oraz spółką dominującą („Spółka Dominująca P.", razem ze Spółkami Zależnymi P. zwane „Spółki P."), utworzyła podatkową grupę kapitałową („P.") w rozumieniu art. la ust. 1 UPDOP. Umowa o utworzeniu P. została zawarta przez Spółki P. w formie aktu notarialnego na okres co najmniej 3 lat podatkowych. Na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez P. Spółka Dominująca P. zgłosiła tę umowę do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Spółka Dominująca P. będzie spółką reprezentującą P. w zakresie obowiązków wynikających z UPDOP oraz z przepisów ustawy Ordynacja podatkowa w rozumieniu art. 1a ust. 3 pkt 4 UPDOP.

(b)

W okresie funkcjonowania P. i posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, będzie dochodziło pomiędzy Spółkami Zależnymi P. oraz pomiędzy Spółkami Zależnymi P. a Spółką Dominującą P. do transakcji nabycia/zbycia składników majątku (np. w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w ramach przedsiębiorstwa lub jako poszczególnych składników majątku, etc; „Składniki Majątku").

Dodatkowo, w okresie funkcjonowania P., między Spółkami P., w szczególności na rzecz Wnioskodawcy, mogą być dokonywane darowizny w formie rzeczowej w postaci gotówki lub/ i wierzytelności własnej, np. przysługującej jednej Spółce P., zbywającej Składniki Majątku wobec innej Spółki P., która nabyła ww. aktywa („Wierzytelność").

Przed dokonaniem ww. darowizny na rzecz Wnioskodawcy, Wierzytelność zostanie zarachowana na podstawie art. 12 ust. 3 UPDOP jako przychód należny w Spółce P., dokonującej przekazania darowizny („Spółka P. Przekazująca Darowiznę") z tytułu ww. sprzedaży Składników Majątku tej Spółki P. na rzecz innej Spółki P. (członka tej samej P.). Dłużnikiem z tytułu Wierzytelności nie będzie Wnioskodawca.

Wierzytelność będąca przedmiotem darowizny rzeczowej nie zostanie przez Spółkę P. Przekazującą Darowiznę odpisana jako przedawniona, jak również nie zostanie odpisana przez tę Spółkę P. jako nieściągalna dla celów podatkowych.

Wnioskodawca zakłada, iż wartość rynkowa przedmiotowej Wierzytelności będzie odpowiadać jej wartości nominalnej.

Dodatkowo w piśmie uzupełniającym wniosek, Wnioskodawca wskazał, iż:

  • przekazanie Wnioskodawcy przez Spółkę P. Przekazującą Darowiznę w drodze darowizny Wierzytelności ma charakter świadczenia jednostronnego. W szczególności, Spółka P. Przekazująca Darowiznę nie uzyska żadnego świadczenia ekwiwalentnego od Wnioskodawcy z tytułu przekazania darowizny w postaci Wierzytelności.
  • Wnioskodawca oraz Spółka P. Przekazująca Darowiznę są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług oraz mają siedzibę na terytorium Polski.
  • nabycie Wierzytelności przez Wnioskodawcę będzie związane z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem.
  • w zakres prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę darowizny w postaci Wierzytelności Spółki P. Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki P. (członków tej samej P.) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie przez niego darowizny w postaci Wierzytelności Spółki P. Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki P. (członków tej samej P.) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Uzasadnienie:

(a)

Zgodnie z normą art. 5 ust. 1 pkt 1 UVAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przy czym:

  1. ilekroć w przepisach UVAT jest mowa o towarach, to zgodnie z art. 2 pkt 6 UVAT, rozumie się przez to rzeczy oraz ich części a także wszelkie postacie energii,
  2. przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 UVAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również: (i) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej, (ii) zobowiązanie do powstrzymywania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji oraz (iii) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

(b)

Dodatkowo, zgodnie z unormowaniami zawartymi w treści art. 8 ust. 2 UVAT, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie ww. art. 5 ust. 1 pkt 1 UVAT podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie bowiem z normą art. 8 ust. 2 pkt 2 UVAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W świetle powyższego, dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na podstawie ww. art. 8 ust. 2 pkt 2 UVAT, należy ustalić cel takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie będzie wpisywało się w cel prowadzonej działalności gospodarczej, to przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług nie zostanie spełniona. Zatem, aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, tj. za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.

Mając na uwadze fakt, iż nabycie Wierzytelności przez Wnioskodawcę będzie związane z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem, to jako takie nie powinno być traktowane dla celów opodatkowania podatkiem VAT jako odpłatne świadczenie usług.

(c)

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż:

  1. przekazanie Wnioskodawcy przez Spółkę P. Przekazującą Darowiznę w drodze darowizny Wierzytelności ma charakter świadczenia jednostronnego i ma na celu wyłącznie obdarowanie Wnioskodawcy, nie zaś uzyskanie przez Spółkę P. Przekazującą Darowiznę od Wnioskodawcy jakiegokolwiek świadczenia ekwiwalentnego - a tym samym,
  2. otrzymana przez Wnioskodawcę darowizna nie może być uznana za wynagrodzenie należne Wnioskodawcy za jakiekolwiek świadczenie Wnioskodawcy na rzecz Spółki P. Przekazującej Darowiznę, ani za jakąkolwiek inną czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT,
  3. nabycie Wierzytelności przez Wnioskodawcę będzie związane z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem,

to bezsprzecznie otrzymanie wierzytelności w drodze darowizny nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie przez niego darowizny w postaci Wierzytelności Spółki P. Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki P. (członków tej samej P.) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych wydawanych przez organy podatkowe - przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 11 maja 2012r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP2/443-132/12-6/KG).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, zaś w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść dla świadczącego usługę.

Stosownie do brzmienia ust. 2 powyższego artykułu, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż nie ma podstaw do opodatkowania usług świadczonych wprawdzie nieodpłatnie, lecz do celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Wierzytelność jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Instytucja przelewu wierzytelności została uregulowana w przepisach art. 509-518 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem art. 509 § 1 tej ustawy, wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. W myśl § 2 cytowanego artykułu, wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Jak stanowi art. 510 § 1 tej ustawy, umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności przenosi wierzytelność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Istotą przelewu wierzytelności jest zatem umowa zawierana przez wierzyciela z osobą trzecią, na podstawie której osoba ta nabywa od wierzyciela przysługującą mu wierzytelność. W wyniku przelewu wierzytelności prawa przysługujące dotychczasowemu wierzycielowi przechodzą na nabywcę wierzytelności, przy czym sam stosunek zobowiązaniowy nie ulega zmianie. W zamian za nabywaną wierzytelność cesjonariusz (nabywca) zobowiązuje się do spełnienia określonego świadczenia na rzecz cedenta. Spełnienie świadczenia, wynikającego z umowy przelewu nastąpi, gdy cedent przeniesie wierzytelność na cesjonariusza, a on zapłaci mu cenę za cedowaną wierzytelność (w sytuacji, kiedy cesja będzie miała charakter odpłatny).

Z okoliczności przedstawionych w złożonym wniosku wynika, iż Wnioskodawca wraz z pozostałymi spółkami zależnymi utworzył podatkową grupę kapitałową „P.". W okresie funkcjonowania P., między Spółkami P., w szczególności na rzecz Wnioskodawcy, mogą być dokonywane darowizny w formie rzeczowej w postaci gotówki lub/i wierzytelności własnej, np. przysługującej jednej Spółce P., zbywającej Składniki Majątku wobec innej Spółki P., która nabyła ww. aktywa. Przekazanie Wnioskodawcy przez Spółkę P. Przekazującą Darowiznę w drodze darowizny Wierzytelności ma charakter świadczenia jednostronnego. W szczególności, Spółka P. Przekazująca Darowiznę nie uzyska żadnego świadczenia ekwiwalentnego od Wnioskodawcy z tytułu przekazania darowizny w postaci Wierzytelności. Wnioskodawca oraz Spółka P. Przekazująca Darowiznę są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług oraz mają siedzibę na terytorium Polski. Nabycie Wierzytelności przez Wnioskodawcę będzie związane z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem.

Odnosząc przedstawiony wyżej opis zdarzenia przyszłego do powołanych w sprawie przepisów prawa stwierdzić należy, iż w tym konkretnym przypadku, skoro – jak wskazano w złożonym wniosku - nabycie przez Wnioskodawcę w drodze darowizny wierzytelności własnej Spółki P. Przekazującej Darowiznę wobec innej spółki będzie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, to czynność nieodpłatnego nabycia wierzytelności nie stanowi dla Wnioskodawcy świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj