Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-87/13-3/GJ
z 10 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-87/13-3/GJ
Data
2013.04.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
lokale
nieodpłatne używanie
powstanie przychodu


Istota interpretacji
Czy nieodpłatne użytkowanie lokalu na podstawie aneksu nr 1 do umowy P…..ZRZ zawartego z P Sp. z o. o. powoduje powstanie przychodu z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt.2?



Wniosek ORD-IN 279 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18.12.2012r. (data wpływu 11.02.2013r.), wskazanym na wezwanie organu z dnia 20.03.2013r. nr IPPB3/423-87/13-2/GJ;IPPB3/423-97/13-2/GJ;IPPP2/443-143-12-2/MM jako wniosek będący przedmiotem interpretacji (pismo Spółki wpłynęło do tut. organu w dniu 28.03.2013r.) w zakresie przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych użyczenia Spółce lokalu (pyt. nr 1) - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 11.02.2013r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny

Działalność firmy A. Sp. z o.o. polega na kompleksowym utrzymaniu czystości obiektów oraz terenów zewnętrznych. Siedziba Spółki mieści się w W. W dniu 10.05.2012 roku Spółka zawarła umowę na czas określony na wykonanie wymienionych prac z P” Sp. z o.o. Miejscem świadczenia usługi jest siedziba zleceniobiorcy, czyli R. Wywiązanie się z kontraktu wiąże się z przeniesieniem z siedziby Spółki A maszyn czyszczących oraz wszelkiego sprzętu umożliwiającego wykonanie prac do R. Dodatkowo Spółka A zatrudniła jedną osobę na umowę o pracę na stanowisku kierownika kontraktu oraz na umowę zlecenie osoby potrzebne do wykonywania prac sprzątających. Miejscem wykonywania pracy kierownika określonym w umowie o pracę jest miejscowość wykonywania usługi, czyli R.. W celu zagwarantowania właściwej realizacji umowy zleceniobiorca nieodpłatnie udostępnił zleceniodawcy lokal do przechowywania sprzętu i maszyn myjących (w tym celu sporządzony został w dniu 11.05.2012r. aneks nr.1 do umowy). Z pomieszczenia tego korzystają dodatkowo osoby wykonujące prace sprzątające. Po zakończeniu umowy biorący lokal do używania zobowiązany jest zwrócić użyczającemu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy nieodpłatne użytkowanie lokalu na podstawie aneksu nr 1 do umowy P…..ZRZ zawartego z P Sp. z o. o. powoduje powstanie przychodu z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2...
  2. Czy zgodnie z zawartą umową na utrzymanie czystości obiektów należących do P” Sp. z o.o. oraz zatrudnieniem osoby na umowę o pracę należy uznać R jako kolejne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i złożyć aktualizację druku NIP-2...

Przedmiotem niniejszej interpretacji są przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie nr 1); w zakresie pyt. nr 2 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Spółki:

Ad. 1 Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłączonym udziałem jednostek samorządu terytorialnego łub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Jednak użyczone pomieszczenie w R służy wyłącznie należytemu wykonaniu usługi sprzątania. Powierzchnia tego pomieszczenia jak cały terminal lotniczy jest objęta świadczoną przez firmę usługą. Cena, jaką P R. płaci firmie A za wykonanie usługi nie uwzględnia dodatkowych kosztów, jakie firma miałaby płacić z tytułu czynszu najmu, czy też samego podatku dochodowego od nieodpłatnego użytkowania lokalu. Korzystanie z pomieszczenia ma charakter wyłącznie techniczny, gdyż przechowywane są w nim sprzęty do sprzątania, dlatego nie podlega opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z normą art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej updop (t.j. Dz. U. z 2011r., nr 74, poz. 397 z późn. zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje, co należy rozumieć przez „nieodpłatne świadczenie”, ograniczając się jedynie do wskazania, w art. 12 ust. 6 i 6a updop, sposobu i kryteriów ustalania wartości nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń. Z tego właśnie względu, pojęcie „świadczenia” należy rozpatrywać z punktu widzenia zobowiązaniowego, tj. na tle art. 353 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny – dalej k.c. (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którym zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić. Świadczenie może polegać na działaniu albo na zaniechaniu (art. 353 § 2 ww. ustawy). Jednakże, pojęcie „nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego świadczenia” oparte na gruncie przepisów prawa podatkowego ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Może bowiem obejmować wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne bądź częściowo odpłatne, to jest niezwiązane z kosztami (albo tylko częściowo związane) lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Zatem w świetle art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby można było określone świadczenie zaliczyć do kategorii świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych stanowiących źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, musi dojść do stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot dokonuje określonego świadczenia, drugi natomiast to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie bądź częściowo odpłatnie, zwiększając w ten sposób swoje przychody podatkowe. Cechą nieodpłatnego świadczenie jest uzyskanie przez jeden podmiot korzyści kosztem innego podmiotu.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka w ramach umowy z P R. –, zobowiązującej ją do wykonywania prac sprzątających, otrzymała w nieodpłatne użyczenie lokal, w którym Spółka przechowuje sprzęt sprzątający i z którego korzystają również osoby wykonujące prace sprzątające. Udostępnianie lokalu stanowi element szerszego stosunku prawnego, polegającego na realizacji odpłatnej Umowy między Spółką a P. A zatem Spółka korzysta z udostępnionego lokalu w celu prawidłowego wykonania odpłatnej umowy zawartej ze zleceniodawcą. Lokal w tej sytuacji jest jedynie ‚„narzędziem” służącym wykonaniu powierzonego zobowiązania. A zatem w przestawionym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem na rzecz Spółki.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj