Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-974/12-2/PK1
z 26 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2012 r. (data wpływu: 26 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji wydatków poniesionych na przebudowę infrastruktury telekomunikacyjnej i telefonicznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 26 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji wydatków poniesionych na przebudowę infrastruktury telekomunikacyjnej i telefonicznej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Zakład Spółka z o.o. złożyła wniosek o dofinansowanie projektu realizowanego w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2007-2013 (RPO WM) Priorytet II- Przyspieszenie e-rozwoju, Działanie 2.3 Technologie informacyjne i komunikacyjne dla MSP, Tytuł Projektu Przebudowa infrastruktury telekomunikacyjnej i teleinformatycznej przedsiębiorstwa z zastosowaniem zintegrowanego systemu zarządzania ERP.” Wniosek został pozytywnie rozpatrzony.

W celu realizacji zadania przedsięwzięcie podzielono na etapy:

  1. Prace budowlano adaptacyjne zakładające dostosowanie niezagospodarowanego dotąd pomieszczenia piwnicznego na potrzeby serwerowni wraz z montażem klimatyzacji i systemu chłodzącego pomieszczenie. Pomieszczenie zostanie zmodernizowane wraz z infrastrukturą techniczną całego obiektu.
  2. Zakup środków trwałych i oprogramowania, instalacja urządzeń sieciowych oraz oprogramowania wraz z konfiguracją systemu zarządzania produkcją i siecią.
  3. Instalacja i konfiguracja systemu zarządzania produkcją ERP z niezbędnym oprzyrządowaniem i innymi podzespołami.

Prace obejmą stworzenie 100 podwójnych i pojedynczych nowych punktów logicznych z osprzętem hermetycznym ip 67, zakup urządzeń sieciowych switch (3 szt.), smart netów do switchy (3 szt.), zakup zestawów komputerowych (10 szt.), zakup rocznej subskrypcji na oprogramowanie antywirusowe (1 licencja na 35 stanowisk), zakup rocznego wsparcia na urządzenie zabezpieczające sieć komputerową C, zakup i instalację punktów dostępowych (6 szt.), kontrolera (1 szt.), systemu przeciwsabotażowego do serwerowni (1 komplet), systemu monitorującego pracę ochrony (1 komplet) oraz kamer do monitoringu serwerowni (6 szt.), zakup projektu podłączenia światłowodu wraz z instalacją, zakup systemu zarządzania produkcją ERP skonfigurowany z niezbędnymi podzespołami.

Koszty poniesione w celu realizacji powyższego projektu Spółka będzie rozliczać w następujący sposób:

  • prace związane z przebudową pomieszczeń piwnicznych na serwerownię oraz rozbudowa sieci teleinformatycznej podwyższą wartość istniejących już środków trwałych,
  • zestawy komputerowe, klimatyzacja i inne samodzielne urządzenia techniczne Spółka zaliczy do środków trwałych,
  • zakup oprogramowania o przewidywanym okresie ich użytkowania dłuższym niż rok Spółka zaliczy do wartości niematerialnych i prawnych,
  • zakup rocznego wsparcia na urządzenia zabezpieczające sieć komputerową, rocznych licencji na programy antywirusowe zaliczony zostanie bezpośrednio w koszty.


Okres realizacji projektu planowany jest od listopada 2012 roku do 31 grudnia 2013 roku.


Poziom dofinansowania z EFRR i Budżetu państwa wynosi 40% wartości projektu.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


W jaki sposób poprawnie rozliczyć wydatki na:

  1. prace budowlano-adaptacyjne polegające na dostosowaniu niezagospodarowanego dotąd pomieszczenia piwnicznego na potrzeby serwerowni,
  2. prace związane z rozbudową istniejącej sieci informatycznej obejmujące stworzenie 100 podwójnych, pojedynczych nowych punktów logicznych z osprzętem hermetycznym ip 67, zakup urządzeń sieciowych switch (3 szt.), smart netów do switchy (3 szt.),
  3. zakup zestawów komputerowych,
  4. zakup systemu zarządzania ERP,
  5. zakup rocznej subskrypcji na oprogramowanie antywirusowe (1 licencja na 35 stanowisk) oraz zakup rocznego wsparcia na urządzenie zabezpieczające sieć komputerową C,
  6. zakup i montaż klimatyzacji

Zdaniem Wnioskodawcy, Zdaniem wnioskodawcy, analizując obowiązujące przepisy prawne oraz interpretacje prawa podatkowego w celu poprawnej klasyfikacji kosztów należy uznać iż:

  1. prace budowlano adaptacyjno polegające na dostosowaniu niezagospodarowanego dotąd pomieszczania piwnicznego na potrzeby serwerowni podwyższą wartość istniejącego budynku,
  2. prace związane z rozbudową istniejącej sieci informatycznej obejmujące stworzenie 100 podwójnych, pojedynczych nowych punktów logicznych z osprzętem hermetycznym lp 67, zakup urządzeń sieciowych switch (3 szt.), smart netów do switchy (3 szt.), podwyższą wartość istniejącej sieci komputerowej.
  3. zakup zestawów komputerowych - każdy z 10 sztuk o wartości wyższej od 3500 zł zaliczony zostanie jako odrębny środek trwały,
  4. koszty związano z zakupem systemu zarządzania ERP Spółka zaliczy do wartości niematerialnych i prawnych,
  5. zakup rocznej subskrypcji na oprogramowanie antywirusowe (1 licencja na 35 stanowisk) oraz zakup rocznego wsparcia na urządzenie zabezpieczające sieć komputerową C Spółka będzie mogła jednorazowo zaliczyć w koszty.
  6. wydatki związane z zakupem i montażem klimatyzacji stanowić będą odrębny środek trwały.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Na podstawie art. 15 ust 6 ww. ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Stosownie do art. 16a ust. 1 ww. ustawy amortyzacji podlegają. z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

  1. Prace budowlano adaptacyjne polegające na dostosowaniu niezagospodarowanego dotąd pomieszczenia piwnicznego na potrzeby serwerowni podwyższą wartość istniejącego budynku.
  2. Prace związane z rozbudową istniejącej sieci informatycznej obejmujące stworzenie 100 podwójnych i pojedynczych nowych punktów logicznych z osprzętem hermetycznym ip 67, zakup urządzeń sieciowych switch (3 szt.), smart netów do switchy (3 szt.) podwyższą wartość istniejącej sieci informatycznej.

Podatnik poniesie koszty związane z rozbudową istniejącej sieci informatycznej m.in. na zakup osprzętu, urządzeń sieciowych. Spółka zakłada zakup projektu podłączenia światłowodu wraz z montażem. Okablowanie w budynku będzie w listwach, między budynkami w ziemi.

Zgodnie z objaśnieniami szczegółowymi do grupy I środków trwałych obejmującej budynki i lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 grudnia 1999r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych – Dz. U. Nr 112. poz. 1317 ze zm.), do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcję budynku na stale np.: instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku, np.: wbudowane meble.

Przewody łączące urządzenia dostępowe z poszczególnymi stanowiskami mogą być: połączone trwale z budynkiem (lokalem) poprzez umieszczenie ich w ścianach budynku lub umieszczone na zewnątrz ścian w specjalnych listwach montażowych, nie połączone trwale z budynkiem.

Tak więc, jeśli przewody sieci są umieszczone w ścianach budynku, to w takiej sytuacji koszt ich instalacji powinien zwiększać wartość początkową budynku. W przypadku, gdy przewody sieciowe umieszczone są na zewnątrz budynku (na tynku na listwach montażowych), to wówczas koszt poniesiony na ich instalację zwiększa wartość początkową sieci informatycznej.

Stosownie do treści art. 16g ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992r., jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3-11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztem ich eksploatacji.

Poniesione przez Wnioskodawcę nakłady na sieć internetową stanowią w istocie jej modernizację. Zwiększają zatem wartość początkową środka trwałego - sieci internetowej i w konsekwencji podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od zwiększonej wartości początkowej tego środka trwałego. Podlegają one zatem amortyzacji według takich samych zasad jak środek trwały, którego dotyczą, tj. wg 30% stawki amortyzacyjnej przyjętej do amortyzacji sieci komputerowej.


  1. Zestawy komputerowe o wartości powyżej 3500zł stanowić będą odrębne środki trwałe podlegające amortyzacji.

Jednym z podstawowych kryteriów zaliczania składników majątku do środków trwałych jest kompletność i zdatność do użytku w dniu przyjęcia do używania. W związku z powyższym zestaw komputerowy składający się m.in. z komputera i myszki jest odrębnym środkiem trwałym podlegającym amortyzacji, jeżeli spełnia warunki określone w art. 16a ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 16d ustęp 1 ww. ustawy podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku o których mowa w art. 16a i 16b, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 3500zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania. Natomiast zgodnie z art. 16f ust. 3 w przypadku gdy wartość początkowa środka trwałego jest równa lub niższa niż 3500zł, podatnicy z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Zestawy komputerowe zakupione przez Spółkę będą mogły działać samodzielnie w związku z tym w zależności czy ich wartość będzie wyższa czy niższa od 3.500 zł Spółka zaliczy je do środków trwałych albo jednorazowo zaliczy w koszty w miesiącu oddania do użytkowania.


  1. Zakup systemu zarządzania E. Spółka zaliczy do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W ocenie Spółki wskazany zakup systemu zarządzania wraz z licencją stanowi odrębną wartość niematerialną i prawną, która powinna być amortyzowana zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Jak stanowi art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. amortyzacji podlegają co do zasady nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.


  1. Zakup rocznej subskrypcji na oprogramowanie antywirusowe (1 licencja na 35 stanowisk) oraz zakup rocznego wsparcia ma urządzenie zabezpieczające sieć komputerową C Podatnik zaliczy bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Program komputerowy nie jest w ustawach o podatku dochodowym wyszczególniony z nazwy jako odrębny składnik majątku. Zakupione programy komputerowe są z reguły podlegającymi amortyzacji wartościami niematerialnymi i prawnymi (jako autorskie prawa majątkowe lub licencje - art. 22b ust. 1 pkt 4 i 5 updof i art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 updop).

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Tak stanowi art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - Dz, U. z 2006 r., nr 90, poz. 631 ze zm. Z przepisów tej ustawy wynika wprost, że programy komputerowe mogą funkcjonować w ramach autorskich praw majątkowych. Jednak kupując programy komputerowe, podatnicy z reguły nabywają licencję na użytkowanie programu. W przypadku umów licencyjnych nie następuje przeniesienie majątkowych praw autorskich do programu komputerowego, gdyż przedmiotem tych umów jest prawo do korzystania z programu komputerowego. na określonych polach eksploatacji (art. 41 ust. 2 powołanej ustawy).

Zgodnie z powołanymi przepisami prawa podatkowego, za podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne uważa się nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe oraz licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji).

Zatem oprogramowanie komputerowe jest podlegającą amortyzacji wartością niematerialną i prawną, jeżeli spełnia następujące warunki:

  • zostało nabyte przez dany podmiot,
  • należy do jednej z dwóch kategorii wartości niematerialnych i prawnych (autorskie lub pokrewne prawo majątkowe albo licencja),
  • nadaje się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
  • przewidywany okres jego używania przekracza rok,
  • jest wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, albo przeznaczone do oddania do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub innej o podobnym charakterze.


Amortyzacji podlegają nabyte wartości niematerialne j prawne nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania.


Zasadniczo programy komputerowe nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż 12 miesięcy, stanowią wartości niematerialne i prawne.

Podatnik zakupi subskrypcje na oprogramowanie antywirusowe i licencje na roczne wsparcia na urządzenie zabezpieczające sieć komputerową C, będą one używane przez rok więc nie będą one stanowiły wartości niematerialnych i prawnych. Wydatek na ich nabycie będzie mógł Podatnik odnieść bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, z uwzględnieniem zasady postępowania (por. art. 16e ust 1 u.p.d.o.p.) w przypadku faktycznego wykorzystania jej w dłuższym czasie niż rok.


  1. Wydatki związane z zakupem i montażem klimatyzacji stanowić będą odrębny środek trwały podlegający amortyzacji.

Spółka zakupi ścienne klimatyzatory, które będą zamontowane w sposób umożliwiający ich zdemontowanie i odłączenie od budynku bez uszczerbku zarówno dla budynku, jak i urządzenia.


Urządzenia klimatyzacyjne w Klasyfikacji Środków Trwałych zostały wymienione jako odrębne środki trwałe (rodzaj 653 KŚT „Urządzenia klimatyzacyjne” stawka amortyzacyjna 10%).


Spółka nabędzie klimatyzatory, które mogą być montowane w różnych pomieszczeniach. Tym samym możliwy jest ich demontaż (bez uszkodzenia klimatyzatora i budynku) i instalacja w innym pomieszczeniu. W związku z tym klimatyzatory te mogą stanowić odrębne środki trwale podlegające amortyzacji.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj