Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1620/12/ESZ
z 8 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 31 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniach 02 i 03 kwietnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie określenia skutków podatkowych związanych z objęciem udziałów w osobowej spółce prawa handlowego w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, m.in. dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie określenia skutków podatkowych związanych z objęciem udziałów w osobowej spółce prawa handlowego w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 13 marca 2013 r. Znak: IBPP1/443-1322/12/ES oraz IBPBI/1/415-1620/12/ESZ, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 02 i 03 kwietnia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna zamierza zostać komandytariuszem spółki komandytowej lub akcjonariuszem spółki komandytowo - akcyjnej, dalej zwaną "Spółką", w której komplementariuszem zostanie istniejąca już Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dodatkowo do spółki przystąpi jeszcze jeden wspólnik - osoba fizyczna. Wnioskodawca rozważa wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego (aportu). Przedmiotem aportu byłby grunt zabudowany, na którym spółka wybudowałaby budynek złożony z mieszkań przeznaczonych na sprzedaż. Nieruchomość składa się z działek o powierzchni 1056 m2, dla których prowadzona jest księga wieczysta. Nieruchomość stanowi własność Wnioskodawcy i należy do jego majątku osobistego. Nabyta została w roku 2011 od osób z bardzo bliskiego otoczenia Wnioskodawcy, w celu wybudowania na nim domu jednorodzinnego dla własnych potrzeb.

Na dzień wniesienia aportu ustalona zostałaby wartość rynkowa gruntów, a wniesienie aportu nastąpiłoby przy uwzględnieniu ich wartości rynkowej. Po wniesieniu aportu, jego przedmiot stałby się własnością Spółki i byłby wykorzystany przez Spółkę w celu prowadzenia działalności gospodarczej do realizacji projektów deweloperskich. Wnioskodawca nie prowadzi obecnie żadnej działalności gospodarczej, co więcej, nigdy nie prowadził działalności gospodarczej. Nabyta nieruchomość, jako zakupiona do celów prywatnych nie była nigdy używana w celu prowadzenia działalności gospodarczej, nie była też nigdy udostępniana innym osobom. Wnioskodawca nigdy nie prowadził działalności deweloperskiej, nigdy nie nabywał gruntów celem ich odsprzedaży. Wniesienie przedmiotowej nieruchomości do Spółki byłoby jednorazową czynnością Wnioskodawcy, nie noszącą znamion zamiaru, czy też chęci wykonywania w przyszłości tych czynności w sposób częstotliwy. Jego decyzja wniesienia gruntu do Spółki jest podyktowana zaspokojeniem potrzeb osobistych.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z dnia 29 marca 2013 r. wskazano m.in., iż w razie przystąpienia do spółki komandytowo – akcyjnej Wnioskodawca rozważa bycie akcjonariuszem tej spółki. Natomiast do spółki zamierza wnieść aport w postaci działki niezabudowanej i działki zabudowanej budynkiem jednorodzinnym.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce, będącej osobową spółką prawa handlowego, w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości, będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy jako wspólnika Spółki?

(pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, objęcie udziałów w Spółce w zamian za opisany aport nie powoduje powstania przychodu podatkowego na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (z punktu widzenia Wnioskodawcy, jako wspólnika będącego osobą fizyczną). Kwestia opodatkowania objętych udziałów lub akcji w zamian za aport została wyczerpująco uregulowana w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Z powyższego wynika, że opodatkowaniu podlega wyłącznie objęcie udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych albo wkładów w spółdzielni. A contario, wniesienie aportu do spółki osobowej nie wywołuje powstania przychodu podatkowego. Biorąc pod uwagę fakt, iż w analizowanej sytuacji opisany wkład niepieniężny wniesiony zostanie do Spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, będącej osobową spółką prawa handlowego, nie będzie miał zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm. – dalej K.s.h.), przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.

Stosownie do art. 8 K.s.h., spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Przy czym, w myśl art. 4 § 1 pkt 1 K.s.h., spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Z kolei w myśl art. 102 K.s.h., spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Natomiast w myśl art. 125 K.s.h., spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem

Wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu, na spółkę. Na mocy art. 50 § 1 K.s.h., udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu, natomiast w myśl art. 50 § 2 ww. ustawy, wspólnik nie jest uprawniony ani zobowiązany do podwyższenia umówionego wkładu.

Z powyższego wynika, iż w obrocie prawnogospodarczym spółka osobowa prawa handlowego, stanowi odrębny od wspólników podmiot praw i obowiązków, a majątek wniesiony do tej spółki jest majątkiem odrębnym od majątku jej wspólników. W przypadku zatem wniesienia do spółki osobowej składników majątkowych w postaci aportu, dochodzi do przeniesienia prawa własności tych składników ze wspólnika na spółkę. Jednakże z punktu widzenia prawa podatkowego, na gruncie podatków dochodowych, podatnikiem nie jest ta spółka, lecz poszczególni jej wspólnicy, którzy w zależności od ich statusu prawnego, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, bądź też podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca jest osobą fizyczną, tym samym do jego sytuacji prawno-podatkowej znajdują zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Przechodząc na grunt prawa podatkowego wskazać należy, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera określenie przedmiotu opodatkowania. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci wskazanych we wniosku nieruchomości, do spółki osobowej stanowi niewątpliwie ich zbycie, gdyż dochodzi przy tej czynności do przeniesienia ich własności na spółkę osobową.

Należy jednakże zauważyć, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Przy czym, stosownie do treści art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Zauważyć przy tym należy, iż zwolnienie z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wniesienia aportu do spółki osobowej, nie jest uzależnione od rodzaju składników majątku będących przedmiotem tego aportu.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż wniesienie przez Wnioskodawcę wskazanych we wniosku nieruchomości w formie aportu do spółki komandytowej lub spółki komandytowo - akcyjnej, nie spowoduje powstania po Jego stronie obowiązku uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Ww. czynność prawna jest bowiem zwolniona z opodatkowania tym podatkiem.

Jednakże nie można zgodzić się z zawartym w stanowisku stwierdzeniem Wnioskodawcy, że wskazana we wniosku czynność prawna, tj. wniesienie aportu do spółki osobowej prawa handlowego i w konsekwencji objęcie udziałów (akcji) w tej spółce nie powoduje powstania u Wnioskodawcy przychodu. Jak wskazano na wstępie, w przypadku wniesienia do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci wskazanych we wniosku nieruchomości, dochodzi do przeniesienia prawa własności tych nieruchomości ze wspólnika na spółkę, co niewątpliwie stanowi ich zbycie. Tym samym, u Wnioskodawcy, w związku z wniesieniem aportu, powstanie przychód, który korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zważywszy jednak, iż niezależnie od tego, czy przychód powstaje lecz jest zwolniony, czy też w ogóle nie powstaje efekt dla Wnioskodawcy jest ten sam – nie płaci On podatku, odstąpiono od stwierdzenia w tym zakresie nieprawidłowości stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto, zauważyć należy, że Wnioskodawca prawidłowo wskazał, że art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie znajduje zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, gdyż zgodnie z tym przepisem za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartości udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną (…) objętych w zamian za wkład niepieniężny, natomiast jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zamierza wnieść wkład niepieniężny do spółki osobowej prawa handlowego, a nie do spółki mającej osobowość prawną.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj