Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-859/12/HD
z 5 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-859/12/HD
Data
2012.09.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
moment powstania przychodów
przychód


Istota interpretacji
Kiedy u Wnioskodawczyni powstaje zobowiązanie podatkowe – czy w momencie wpłaty kwoty za zakupiony towar na konto w Pauy w internetowym serwisie aukcyjnym, czy dopiero w momencie, gdy serwis aukcyjny przeleje wpłatę na konto Wnioskodawczyni i zostanie ona zaksięgowana?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2012 r. (data wpływu 8 czerwca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 10 i 14 sierpnia 2012 r. oraz 5 września 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie momentu powstania przychodu – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie momentu powstania przychodu.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 1 marca 2012 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży wysyłkowej (PKD 47912). Sprzedaż detaliczna odzieży i obuwia (używanych i nowych), prowadzona jest dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wyłącznie przez pośredniczący w transakcjach internetowy serwis aukcyjny.

Klienci, dokonujący zakupu towarów, płacą należność na rachunek bankowy Wnioskodawczyni lub korzystają z „płatności Payu” (instytucja pieniądza elektronicznego). Zapłata za towar za pośrednictwem „płatność Payu” jest księgowana na koncie Wnioskodawczyni w Pauy (nie na koncie bankowym) tego samego dnia, w przeciągu kilku minut od momentu dokonania przelewu przez klienta. Dostawy zakupionego towaru są dokonywane wyłącznie za pośrednictwem poczty. Zamówiony przez klienta towar Wnioskodawczyni wysyła każdorazowo po otrzymaniu zapłaty na jej konto bankowe.

Każda transakcja opłacona w formie „płatności w Payu” zawiera następujące informacje – nazwę transakcji, kwotę zapłaty, imię i nazwisko oraz adres do wysyłki, login, adres poczty elektronicznej, unikatowy numer transakcji, datę płatności.

Na tej podstawie sporządzane jest dzienne zestawienie płatności, które zawiera imię i nazwisko kupującego, jego login użytkownika serwisu, adres do wysyłki, nazwę zakupionego towaru, unikatowy numer identyfikacji transakcji, datę sprzedaży, cenę jednostkową towaru, łączną kwotę wartości towaru wraz z kosztami przesyłki, datę zakończenia płatności oraz numer płatności. Płatności są gromadzone na koncie Wnioskodawczyni w Pauy i następnego dnia przelewane na konto bankowe Wnioskodawczyni. Pieniądze z konta w Pauy są przelewane na konto bankowe Wnioskodawczyni raz dziennie, czyli następnego dnia po dokonaniu wpłaty przez klienta – jest to automatycznie ustawione przez Wnioskodawczynię. Wnioskodawczyni może również dokonać wypłaty z konta w Pauy w każdej chwili, ale pieniądze na koncie bankowym Wnioskodawczyni będą również zaksięgowane następnego dnia.

Wnioskodawczyni podaje, że nie ma możliwości swobodnego dysponowania pieniędzmi zgromadzonymi na koncie w Pauy, jak np. dokonanie zapłaty za inne towary czy usługi. Wnioskodawczyni ma jedynie możliwość dokonania przelewu na jej konto bankowe.

Podatek dochodowy Wnioskodawczyni rozlicza w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym – w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – zadano następujące pytanie.


Kiedy u Wnioskodawczyni powstaje zobowiązanie podatkowe – czy w momencie wpłaty kwoty za zakupiony towar na konto w Pauy w internetowym serwisie aukcyjnym, czy dopiero w momencie, gdy serwis aukcyjny przeleje wpłatę na konto Wnioskodawczyni i zostanie ona zaksięgowana... (pytanie oznaczone nr 1)


Zdaniem Wnioskodawczyni, w momencie wpłaty kwoty za zakupiony towar na konto w Pauy w internetowym serwisie aukcyjnym powstaje u niej obowiązek podatkowy, gdyż jednoznacznie z przelewu wynika, czego dotyczy wpłata oraz na jaki adres należy nadać przesyłkę.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Natomiast w oparciu o przepis art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:


  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


W myśl ww. przepisu przychód podatkowy, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi. Wyjątek od tej zasady stanowi:


  • wystawienie faktury przed datą wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,
  • uregulowanie należności przed wydaniem towaru, zbyciem prawa lub wykonaniem usługi albo częściowym wykonaniem usługi – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.


Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę, określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1h oraz 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1e ww. ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego (art. 14 ust. 1h ustawy). W przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty – o czym stanowi art. 14 ust. 1i cytowanej ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży wysyłkowej odzieży i obuwia, wyłącznie przez pośredniczący w transakcjach internetowy serwis aukcyjny. Klienci, dokonujący zakupu towarów, płacą należność na rachunek bankowy Wnioskodawczyni lub korzystają z „płatności Payu” (instytucja pieniądza elektronicznego). Dostawy zakupionego towaru są dokonywane wyłącznie za pośrednictwem poczty. Zamówiony przez klienta towar Wnioskodawczyni wysyła każdorazowo po otrzymaniu zapłaty na jej konto bankowe.

Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, datę powstania przychodu należy określić zgodnie z cytowanym powyżej art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z treści tego przepisu wynika wprost, iż moment powstania przychodu należnego został ściśle związany z wystąpieniem najwcześniejszego ze zdarzeń wskazanych w cytowanym przepisie, w tym m.in. z wydaniem rzeczy, wystawieniem faktury albo uregulowania należności.

Wobec powyższego, przenosząc opisane wcześniej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy oraz mając na względzie przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż przychody uzyskane w związku ze sprzedażą towarów przez internetowy serwis aukcyjny stanowią dla Wnioskodawczyni przychód z działalności gospodarczej w momencie wpływu środków pieniężnych na jej rachunek bankowy (otrzymanie należności), a nie – jak wskazuje Wnioskodawczyni – na konto w Pauy. Dopiero bowiem w momencie wpływu pieniędzy na rachunek bankowy Wnioskodawczyni ma ona możliwość swobodnego dysponowania nimi, np. dokonania zapłaty za inne towary czy usługi. W związku z tym, że w omawianej sytuacji wydanie towaru nastąpi po otrzymaniu zapłaty, należało uznać, że przychód z działalności gospodarczej powstanie w momencie wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy Wnioskodawczyni.

Jednocześnie zaznacza się, iż procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę okoliczności przedstawionych w złożonym wniosku związanych z powstania przychodu z działalności gospodarczej oraz określenia mementu jego powstania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj