Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-235/12/DSZ
z 26 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-235/12/DSZ
Data
2013.03.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od towarów i usług
sprzedaż


Istota interpretacji
Opisana we wniosku umowa sprzedaży, przedmiot której stanowią rzeczy i prawa majątkowe, w zakresie w jakim podlegała będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lub objęta będzie zwolnieniem z tego podatku, będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2012 r. (data wpływu 27 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży.


W przedmiotowym wniosku przedstawione zostało następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca (dalej: Spółka, Nabywca) jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Prowadzi w Polsce działalność w zakresie dystrybucji różnego rodzaju kruszyw.

Spółka podjęła decyzję o nabyciu wybranych aktywów od innej polskiej spółki (dalej: Zbywca), w tym praw wynikających z wybudowania i ulepszenia budynków i budowli trwale związanych z gruntem (dalej: Transakcja).

Zbywca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, jego podstawowym przedmiotem działalności jest licencjonowany przewóz towarów.

Zbywca, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej, prowadzi także działalność polegającą na wydobyciu piasku oraz uszlachetnianiu i przeróbce kruszyw (piasku kwarcowego) i ich sprzedaży. Działalność ta jest wykonywana przez jednostkę biznesową S. M. (dalej: Jednostka). Jednostka posiada własnego Dyrektora i jest wyodrębniona w strukturze organizacyjnej Zbywcy zarządzeniem Prezesa Zarządu. Ewidencja księgowa prowadzona przez Zbywcę przewiduje odrębne konta księgowe oraz centra kosztów, dla celów odrębnego rejestrowania zdarzeń gospodarczych (w tym przychodów i kosztów) związanych z działalnością prowadzoną przez Jednostkę.

W ramach Jednostki, na podstawie powyższej struktury organizacyjnej, funkcjonują różne działy (m.in. Dział Robót Górniczych, Dział Mierniczo-Geologiczny, Dział Przeróbki i Uszlachetniania Kruszyw, Dział Laboratorium). Dla poszczególnych działów Zbywca nie prowadzi oddzielnej ewidencji księgowej, która pozwoliłaby przypisać bezpośrednio przychody i koszty do działalności wykonywanej w ramach każdego z działów. Co do zasady, Zbywca nie prowadzi alokacji przychodów i kosztów na poziomie działów dla celów sprawozdawczości finansowej lub zarządczej. Wynika to z faktu, że różnego rodzaju wskaźniki finansowe kalkulowane są dla całej Jednostki, za wyniki gospodarcze której odpowiada Dyrektor.

Zarówno dla celów funkcjonowania Jednostki, jak i określonych działów w ramach jednostki Zbywca nie prowadzi odrębnych rachunków bankowych, ani nie ewidencjonuje środków pieniężnych znajdujących się w kasie.

Zbywca prowadzi natomiast ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, pozwalającą przypisać określone aktywa do konkretnego działu (np. do Działu Przeróbki i Uszlachetniania Kruszyw czy Działu Laboratorium).

W Dziale Przeróbki i Uszlachetniania Kruszyw wykonywana jest działalność uszlachetniania i przeróbki piasku kwarcowego. Działalność ta prowadzona jest z wykorzystaniem budynków i budowli posadowionych na gruncie, który nie jest własnością Zbywcy oraz przy użyciu ruchomości takich jak maszyny, urządzenia, środki transportu, narzędzia, przyrządy, wyposażenie i innych aktywów (np. oprogramowania komputerowego). Grunt związany z tą działalnością nie jest jednak własnością Zbywcy: jest przez nią dzierżawiony od gminy (obecnego właściciela gruntu).

Dział Laboratorium wykonuje zadania zlecone mu przez inne działy Jednostki, w tym Dział Przeróbki i Uszlachetniania Kruszyw.


Przedmiotem Transakcji są:


  • wszystkie składniki majątkowe związane z działalnością wykonywaną w ramach Działu Przeróbki i Uszlachetniania Kruszyw, w tym prawa do żądania od właściciela gruntu (gminy) zwrotu nakładów poniesionych przez Zbywcę (oraz Jego poprzedników) na tym gruncie (tj. wzniesienia budynków i budowli trwale związanych z tym gruntem oraz ich modernizacje),
  • część wyposażenia Działu Laboratorium,
  • pojedyncze składniki majątkowe związane z działalnością Zbywcy, prowadzoną w ramach Jednostki, ale w innych działach niż Dział Przeróbki i Uszlachetniania Kruszyw i Dział Laboratorium,
  • zapas wyrobu gotowego w postaci piasku kwarcowego.

    dalej łącznie zwane także Aktywami.


Na Aktywa stanowiące przedmiot Transakcji składają się zatem trzy zasadnicze grupy składników:


  1. prawo do żądania od właściciela gruntu (gminy) zwrotu nakładów poniesionych przez Spółkę oraz jej poprzedników na tym gruncie,
  2. maszyny, urządzenia, urządzenia techniczne, środki transportu, narzędzia, przyrządy, wyposażenie, komputery wraz z licencją na użytkowanie oprogramowania komputerowego,
  3. zapas wyrobu gotowego w postaci piasku kwarcowego.


W skład Aktywów nie będą wchodzić grunty z tego względu, że na dzień realizacji sprzedaży Zbywca nie posiada tytułu własności do tych gruntów.

W umowie sprzedaży (dalej: Umowa) Zbywca zobowiązał się do odkupienia gruntu na którym posadowione są budynki i budowle od jego obecnego właściciela (gminy) i następnej odsprzedaży tego gruntu Spółce za odrębnie określonym wynagrodzeniem (niezależnej od uzgodnionej ceny Aktywów). Do momentu odsprzedaży gruntu, Zbywca będzie poddzierżawiać przedmiotowy grunt Wnioskodawcy. W przypadku, gdyby z jakichś powodów Zbywca nie sprzedał w przyszłości gruntu Spółce oraz nie uda się zapewnić Nabywcy prawa do korzystania z tego gruntu przez określony czas, Wnioskodawca ma prawo (ale nie obowiązek) rozwiązania Umowy.


Poza składnikami aktywów wymienionych powyżej, w zakres sprzedaży nie będą wchodzić inne składniki aktywów czy też pasywów Zbywcy. Przedmiotem sprzedaży nie będą w szczególności:


  • żadne zobowiązania Zbywcy, w tym zobowiązania związane z uszlachetnianiem i produkcją piasku,
  • nieruchomości gruntowe – grunt zostanie sprzedany odrębnie w późniejszym czasie, o ile Zbywca uzyska do niego prawo własności,
  • inne niż wymienione powyżej prawa i wierzytelności (należności), prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne Zbywcy,
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  • umowy z kontrahentami zawarte przez Zbywcę, w tym umowy z dostawcami mediów,
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Zbywcę,
  • firma Zbywcy,
  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  • koncesje, licencje i zezwolenia Zbywcy (poza licencją na użytkowanie zbywanych programów komputerowych),
  • patenty i inne niż znaki towarowe prawa własności przemysłowej Zbywcy,
  • tajemnice przedsiębiorstwa, know-how Zbywcy,
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne Zbywcy,
  • rachunki bankowe oraz środki pieniężne w kasie.


W wyniku Transakcji, z mocy prawa, w oparciu o przepisy art. 231 Kodeksu pracy, część pracowników Zbywcy zostanie przeniesiona do Spółki. Będą to:


  • wszyscy pracownicy Działu Przeróbki i Uszlachetniania,
  • część pracowników Działu Laboratorium,
  • kilkoro pracowników Zbywcy spoza Jednostki.


W związku z tym, że Nabywca jest zainteresowany prowadzeniem w przyszłości także wydobycia piasków (wydobycie piasku odbywa się w ramach innych struktur organizacyjnych Zbywcy niż Dział Przeróbki i Uszlachetniania Kruszyw będący przedmiotem Transakcji) na podstawie Umowy Zbywca zobowiązał się wobec Wnioskodawcy m.in. do pomocy przy skompletowaniu dokumentacji i innych informacji niezbędnych do przygotowania wniosku o przyznanie licencji wydobywczej dla Spółki, a także zabezpieczenia źródeł pozyskiwania piasku kwarcowego. Ponadto Zbywca przyznał Nabywcy prawo pierwokupu gruntów położonych w granicach obszarów górniczych wskazanych w aktualnej licencji wydobywczej Zbywcy, jeśli Zbywca będzie zamierzał je sprzedać, jak również prawo pierwszeństwa do zakupu wszelkich zakładów górniczych prowadzonych przez Zbywcę, jeśli Zbywca będzie zamierzał je sprzedać, itp.

Zbywca zobowiązał się również do zaprzestania działalności, która byłaby konkurencyjna w stosunku do tej, jaką Wnioskodawca będzie prowadził przy wykorzystaniu Aktywów.

Niezależnie od Umowy, Zbywca uzgodnił ze Spółką zasady przyszłej współpracy pomiędzy stronami, w szczególności w zakresie dostaw piasku przez Zbywcę do Nabywcy oraz zasad eksploatowania złóż piasku przez Spółkę w przyszłości.

Strony uregulowały również kwestie związane z dostawą mediów. Mianowicie do czasu wygaśnięcia obecnie obowiązujących umów na dostawę gazu w zakresie niezbędnym do dalszego użytkowania aktywów lub do zawarcia przez Nabywcę odrębnych umów z wybranym dostawcą gazu Zbywca będzie refakturować odpowiednie koszty gazu na Nabywcę. W zakresie dostaw energii, Zbywca będzie obciążać Nabywcę kosztami zużytej energii (ze względów technicznych nie jest możliwe podpisanie odrębnej umowy w tym zakresie z dostawcą energii). W zakresie pozostałych mediów Nabywca zawrze odrębne umowy z dostawcami niezwłocznie po przejęciu Aktywów.

Po nabyciu Aktywów Spółka będzie musiała we własnym zakresie zapewnić odpowiednią ich obsługą, w szczególności we własnym zakresie będzie musiała zawrzeć umowy na naprawy, utrzymanie, przeglądy okresowe Aktywów.

Wnioskodawca będzie wykorzystywał nabyte aktywa wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy Wnioskodawcy, po otrzymaniu faktur, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez Zbywcę z tytułu sprzedaży Aktywów (w zakresie, w jakim sprzedaż poszczególnych Aktywów nie będzie zwolniona z VAT)...
  2. Czy przedmiotowa Transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest udzielenie odpowiedzi na pytanie drugie. W zakresie pytania pierwszego została wydana odrębna interpretacja indywidualna Nr ITPP2/443-1548/12/AK.


Zdaniem wnioskodawcy w zakresie, w jakim Transakcja podlega opodatkowaniu VAT, sprzedaż Aktywów na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy. Niemniej, na mocy art. 2 pkt 4 tej ustawy opodatkowaniu PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowania VAT lub jest z niego zwolniona (z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT, których przedmiotem są nieruchomości, lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego).

Jak wskazano powyżej, Transakcja nie obejmuje nabycia nieruchomości (a jedynie prawa wynikające z wybudowania i ulepszenia budynków i budowli trwale związanych z cudzym gruntem, klasyfikowane dla celów VAT jako usługi opodatkowane podstawową stawką VAT). Skoro zatem Transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a podatnikiem z tytułu tej Transakcji jest Zbywca (jedna ze stron Transakcji), to na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC Transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje, z zastrzeżeniem ust. 2 z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).

Przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5 ciąży na kupującym (art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 1 podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) i lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym a gdy przedmiotem umowy jest sprzedaż praw majątkowych stawka podatku wynosi 1%.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, prowadzący w Polsce działalność w zakresie dystrybucji różnego rodzaju kruszyw. Wnioskodawca podjął decyzję o kupnie wybranych aktywów od innej polskiej spółki, w tym:


  • wszystkich składników majątkowych związanych z działalnością wykonywaną w ramach Działu Przeróbki i Uszlachetniania Kruszyw, w tym prawa do żądania od właściciela gruntu (gminy) zwrotu nakładów poniesionych przez Zbywcę (oraz Jego poprzedników) na tym gruncie (tj. wzniesienia budynków i budowli trwale związanych z tym gruntem oraz ich modernizacje),
  • części wyposażenia Działu Laboratorium,
  • pojedynczych składników majątkowych związanych z działalnością Zbywcy, prowadzoną w ramach Jednostki, ale w innych działach niż Dział Przeróbki i Uszlachetniania Kruszyw i Dział Laboratorium,
  • zapasu wyrobu gotowego w postaci piasku kwarcowego.


Na Aktywa stanowiące przedmiot Transakcji składają się zatem trzy zasadnicze grupy składników:


  1. prawo do żądania od właściciela gruntu (gminy) zwrotu nakładów poniesionych przez Spółkę oraz jej poprzedników na tym gruncie,
  2. maszyny, urządzenia, urządzenia techniczne, środki transportu, narzędzia, przyrządy, wyposażenie, komputery wraz z licencją na użytkowanie oprogramowania komputerowego,
  3. zapas wyrobu gotowego w postaci piasku kwarcowego.


W skład Aktywów nie będą wchodzić grunty z tego względu, że na dzień realizacji sprzedaży Zbywca nie posiada tytułu własności do tych gruntów.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych objęta jest dyspozycją art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:


  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:


  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • (uchylone),
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy odnosi się do możliwości opodatkowania umowy sprzedaży Aktywów podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 21 marca 2013 r. Nr ITPP2/443-1548/12/AK dotyczącej podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy potwierdził stanowisko Wnioskodawcy w trybie art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym sprzedaż wybranych aktywów Zbywcy, w tym praw wynikających z wybudowania i ulepszenia budynków i budowli trwale związanych z gruntem, nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego ani jego zorganizowanej części o której mowa w art. 2 pkt 27e) ustawy o podatku od towarów i usług. Transakcja stanowi w części odpłatną dostawę towarów a w części (dotyczącej zbycia praw wynikających z wybudowania i ulepszenia budynków i budowli trwale związanych z gruntem) odpłatne świadczenie usług w rozumieniu przepisów art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i w konsekwencji podlega stosownym przepisom tej ustawy (m.in. dotyczącym podstawy opodatkowania oraz stawek VAT).

Podsumowując, w zakresie, w jakim sprzedaż poszczególnych Aktywów nie będzie zwolniona z VAT (niewielka część Aktywów ma podlegać zwolnieniu z VAT jako towary używane na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT), Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez Zbywcę z tytułu sprzedaży Aktywów.

Zatem, opisana we wniosku umowa sprzedaży, przedmiot której stanowią rzeczy i prawa majątkowe, w zakresie w jakim podlegała będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lub objęta będzie zwolnieniem z tego podatku, będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Tym samym, stanowisko wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj