Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-1275/12/BW
z 20 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2012r. (data wpływu 24 grudnia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego za świadczone usługi odbioru i oczyszczania ścieków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego za świadczone usługi odbioru i oczyszczania ścieków.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca (Oczyszczalnia Ścieków) w ramach działalności świadczy usługi w zakresie oczyszczania ścieków przemysłowych i socjalno-bytowych. Obsługuje pobliską papiernię, fabrykę tektury i osadę fabryczną.

Wnioskodawca posiada umowę na oczyszczanie ścieków ze Spółką Akcyjną, w której określono, że Spółka Akcyjna ureguluje fakturę za usługę oczyszczania ścieków w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

W dniu 27 stycznia 2010r. została przeprowadzona kontrola podatku VAT przez Urząd Skarbowy. W wyniku przeprowadzonej kontroli została złożona korekta deklaracji VAT za m-c wrzesień 2009r. i VAT należny został przesunięty na miesiąc październik 2009r. (faktura została wystawiona z terminem płatności 14 dni według umowy).

Według protokołu powyższa korekta była zgodna z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. c.

W obecnej chwili Spółka Akcyjna negocjuje z Wnioskodawcą zmianę warunków płatności w ten sposób, że Spółka Akcyjna ureguluje fakturę w terminie 60 dni od daty otrzymania faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT-u należnego za świadczone usługi odbioru i oczyszczania ścieków przy zapisie w umowie brzmiącym następująco:

/…/ Spółka Akcyjna ureguluje fakturę w terminie 60 dni od daty jej otrzymania?

Stanowisko Wnioskodawcy:

W ocenie Wnioskodawcy podatek należny VAT powinien być zapłacony w miesiącu upływu terminu płatności za wykonaną usługę oczyszczania ścieków, zgodnie z art. 19 pkt 1 poz. 13 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004r. Załącznik Nr 3, poz. 140-153.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Natomiast, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Ogólna zasada wynikająca z ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru, wykonania usługi lub wystawienia faktury VAT (pod warunkiem, że została wystawiona do 7. dnia od wykonania usługi). Jednakże, od tej zasady ustawodawca określił szereg wyjątków, ustalających w sposób odmienny moment powstania obowiązku podatkowego (uzależniony np.: od formy wydania towaru, rodzaju transakcji, otrzymania zapłaty itp.).

I tak, w myśl art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. c ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011r., obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 ustawy o VAT.

W poz. 142 załącznika nr 3 do ww. ustawy wymieniono „Usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków” (PKWiU ex 37).

Należy podkreślić, iż dyspozycja art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. c ustawy jest przepisem szczególnym do przepisu art. 19 ust. 1, jak i ust. 4 ustawy i ma pierwszeństwo przy określeniu momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT dla usług w nich wymienionych, tj. usług związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków.

Ustawodawca nie przewidział bowiem możliwości wyboru przez podatnika sposobu ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla tych usług.

W kontekście brzmienia art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. c ustawy należy zauważyć, iż aby obowiązek podatkowy powstał z chwilą upływu terminu płatności, termin ten musi wynikać z pisemnej umowy właściwej dla rozliczeń z tytułu danej usługi.

W prawodawstwie polskim obowiązuje zasada swobody umów, w ramach której strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez prawo. Zasada ta ma również zastosowanie na gruncie prawa podatkowego. Oznacza to, że ustawodawca nie ingeruje w sferę podejmowanych przez podatników decyzji w zakresie konstruowania umów cywilnoprawnych, jednakże umowy te nie mogą zmieniać obowiązków, jakie wynikają z prawa podatkowego. W związku z powyższym, to w obowiązku podatnika leży sformułowanie umowy w taki sposób, by realizując jej zapisy można było zgodnie z obowiązującymi przepisami określić moment powstania obowiązku podatkowego.

Termin ten może zostać ustalony przez strony w sposób dowolny, zgodnie z zasadą swobody kształtowania umów (art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z e zm.).

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca w ramach działalności świadczy usługi w zakresie oczyszczania ścieków przemysłowych i socjalno-bytowych. Obsługuje pobliską papiernię, fabrykę tektury i osadę fabryczną.

Wnioskodawca posiada umowę na oczyszczanie ścieków ze Spółką Akcyjną, w której określono, że Spółka Akcyjna ureguluje fakturę za usługę oczyszczania ścieków w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

W obecnej chwili Spółka Akcyjna negocjuje z Wnioskodawcą zmianę warunków płatności w ten sposób, że Spółka Akcyjna ureguluje fakturę w terminie 60 dni od daty otrzymania faktury.

Wnioskodawca ma wątpliwości, kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT-u należnego za świadczone usługi odbioru i oczyszczania ścieków przy zapisie w umowie brzmiącym następująco:

/…/ Spółka Akcyjna ureguluje fakturę w terminie 60 dni od daty jej otrzymania.

Mając na względzie ww. powołane przepisy należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie, zgodnie z regulacją zawartą w art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. c ustawy, obowiązek podatkowy, z tytułu świadczenia usług w zakresie i odbioru i oczyszczania ścieków, powstaje z chwilą upływu terminu płatności określonego w umowie między Wnioskodawcą a Spółką Akcyjną, czyli 60 dni od daty wysłania lub dostarczenia w inny sposób faktury za świadczone usługi.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj