Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-49/13/AŻ
z 12 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 07 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura – 14 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od dochodu z tytułu odpłatnego udzielenia licencji na stosowanie znaku towarowego oraz sprzedaży znaku towarowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od dochodu z tytułu odpłatnego udzielenia licencji na stosowanie znaku towarowego oraz sprzedaży znaku towarowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej.

Spółka jawna jest właścicielem wytworzonego przez siebie znaku towarowego X oraz wyłącznym autorem technologii kompletacji części zamiennych występujących na rynku pod nazwą X (Spółka posiada potwierdzone przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej prawo ochronne nr ... na znak towarowy X).

Spółka jawna zawarła pierwszą i jedyną jak do tej pory umowę o korzystanie z przedmiotu praw autorskich (umowę licencyjną) z inną niepowiązaną kapitałowo ani majątkowo spółką jawną. Przedmiotem umowy jest udzielenie licencji na stosowanie znaku towarowego X, tj. licencjodawca przekazuje opisy technologii kompletowania zestawów naprawczych i upoważnia do wyłącznej ich produkcji i dystrybucji na warunkach jakie licencjobiorca uzna za stosowne. Licencjodawca zobowiązuje się również do przekazania katalogów oraz dostępu do panelu administracyjnego strony internetowej (...).

Umowa została zawarta na okres 24 miesięcy bez prawa do wypowiedzenia przez którąkolwiek ze stron. Z tytułu udzielenia licencji Spółka, będąca licencjodawcą, uprawniona jest do pobierania wynagrodzenia, w formie opłaty licencyjnej w kwocie 10 000 zł netto miesięcznie przez cały okres trwania licencji. Strony umowy ponadto ustaliły, że po upływie licencji licencjobiorcy przysługuje prawo pierwokupu znaku towarowego i praw z nim związanych za cenę 60 000 zł netto. Zgodnie z powyższym zapisem Spółka planuje sprzedać znak towarowy na ww. warunkach po wygaśnięciu umowy licencyjnej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy od tak uzyskiwanych przychodów przez Spółkę, Wnioskodawca jest zobowiązany odprowadzić podatek dochodowy w terminie złożenia zeznania rocznego, tj. do 30 kwietnia roku następnego po roku, w którym Spółka osiągnęła przychód, zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 1 ustawy czy też do obliczania, pobrania i wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy zobowiązany jest podmiot nabywający licencję, a następnie prawo własności znaku towarowego?

Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2012 r., poz. 361 ze zm.) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W opinii Wnioskodawcy w powołanym przepisie chodzi o takie świadczenia, które są wypłacane na rzecz osób fizycznych, mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jako podlegającym obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy), (art. 3 ust.1 ustawy).

Wnioskodawca wskazał, iż w przedmiotowym stanie faktycznym świadczenia są dokonywane na rzecz Spółki, tj. jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, a nie na rzecz osoby fizycznej. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy w przypadku praw majątkowych przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują żadnego szczególnego terminu do zapłaty zaliczki bądź podatku z tytułu osiągniętego przychodu z praw majątkowych. Zatem stosownie do art. 45 ust. 4 w zw. z ust. 1 ustawy – zdaniem Wnioskodawcy – jest on zobowiązany odprowadzić podatek dochodowy w terminie złożenia zeznania rocznego, tj. do 30 kwietnia roku następnego po roku, w którym Spółka osiągnęła przychód z praw majątkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w przedmiocie odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od dochodu z tytułu odpłatnego udzielenia licencji na stosowanie znaku towarowego oraz sprzedaży znaku towarowego. W pozostałym zakresie wniosku wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj