Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-396/13/JS
z 15 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 06 lutego 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 14 lutego 2013 r.), uzupełnionym w dniu 08 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości rozliczenia się przez Wnioskodawczynię z dochodów uzyskanych w 2012 r. na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości rozliczenia się przez Wnioskodawczynię z dochodów uzyskanych w 2012 r. na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 26 kwietnia 2013 r. znak IBPBI/1/415-396/13/JS, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 08 maja 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest osobą samotną. W dniu 08 grudnia 2004 r., na mocy postanowienia Sądu Rejonowego, została ustanowiona rodziną zastępczą dla swojego siostrzeńca. W dniu 12 maja 2009 r. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego, Wnioskodawczyni została jego prawnym opiekunem. Do ukończenia przez siostrzeńca pełnoletności, korzystała z preferencyjnego sposobu rozliczania, jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Siostrzeniec Wnioskodawczyni obecnie studiuje na Uniwersytecie i znajduje się nadal wyłącznie na Jej utrzymaniu, jako osoby samotnej. W 2011 r. siostrzeniec Wnioskodawczyni ukończył 18 lat.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 06 maja 2013 r., Wnioskodawczyni dodatkowo wyjaśniła, że w 2012 r. jak i obecnie, Jej siostrzeniec nie uzyskał i nie uzyskuje żadnych dochodów.

Wnioskodawczyni uzyskuje dochody z tytułu umowy o pracę oraz z umów o dzieło z prawami autorskimi. Dochody te były opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Zarówno do Wnioskodawczyni jak i Jej siostrzeńca, nie miały zastosowania przepisy:

  • art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  • ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Wnioskodawczyni i Jej siostrzeniec nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczyni jest uprawniona do rozliczania swoich dochodów uzyskanych w 2012 r. na zasadach określonych w art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. określenia podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy uzyskanych w minionym roku dochodów?

Zdaniem Wnioskodawczyni, jest uprawniona do rozliczania swoich dochodów uzyskanych w 2012 r. na zasadach określonych w art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. określenia podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy uzyskanych w minionym roku dochodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), od dochodów rodzica lub opiekuna prawnego, podlegającego obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci:

  1. małoletnie,
  2. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3. do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej

-podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Zgodnie z art. 6 ust. 8 ww. ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka miały zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Z kolei zgodnie z art. 6 ust. 9 powołanej ustawy, zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Ponadto art. 6 ust. 10 ww. ustawy określa, że sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1.

Cytowane przepisy wprowadzają wyjątek od zasady dokonywania indywidualnego rozliczenia zobowiązania podatkowego podatników poprzez ustalenie preferencyjnego sposobu rozliczenia.

Z ww. preferencji skorzystać może m.in. opiekun prawny będący osobą samotnie wychowującą dziecko, który spełnia wszystkie warunki określone w cyt. przepisach.

Z powyższego wynika, że ustawodawca uzależnił prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad obliczania podatku dochodowego dla osób samotnie wychowujących dzieci od spełnienia łącznie następujących warunków:

  • posiadania statusu osoby samotnie wychowującej dziecko,
  • wychowywania w roku podatkowym dzieci (dziecka),
  • nieuzyskiwania przez dzieci (dziecko) dochodów (z wyjątkiem przewidzianych ustawą),
  • nieuzyskiwania przez podatnika (oraz dziecko) dochodów (przychodów) podlegających opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w art. 30c ww. ustawy, w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (poza wyjątkiem przewidzianym w ustawie), a także podatkiem tonażowym,
  • wyrażenia wniosku o rozliczenie na preferencyjnych warunkach w rocznym zeznaniu podatkowym, złożonym w ustawowym terminie przewidzianym do jego składania.

Z istoty pojęcia „osoby samotnie wychowującej dziecko” wynika natomiast, że jest to osoba (w tym także opiekun prawny, który sprawuje opiekę nad dzieckiem na podstawie postanowienia właściwego sądu), która w określonej sytuacji, w określonym czasie zupełnie sama (bez udziału drugiej osoby), zajmuje się wychowywaniem dziecka, stale troszczy się o jego byt materialny i rozwój emocjonalny.

Ponadto, jak wynika z cyt. art. 6 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko pełnoletnie, dodatkowym warunkiem koniecznym dla możliwości preferencyjnego rozliczenia podatku przez jego opiekuna prawnego jest, aby dziecko to nie ukończyło 25 roku życia oraz kontynuowało naukę w szkole, o której mowa w przepisach o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświaty lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym kraju niż Polska.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni jest osobą samotną. W 2004 r. została ustanowiona rodziną zastępczą dla swojego siostrzeńca, a w 2009 r. została jego prawnym opiekunem. W 2011 r. siostrzeniec ukończył 18 lat. Obecnie studiuje na Uniwersytecie. Ponadto w 2012 r. nie uzyskał żadnych dochodów i znajduje się wyłącznie na utrzymaniu Wnioskodawczyni.

Wnioskodawczyni uzyskuje dochody z tytułu umowy o pracę oraz z umów o dzieło z prawami autorskimi. Dochody te w 2012 r. były opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Wnioskodawczyni i Jej siostrzeniec nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej i w 2012 r. nie miały do nich zastosowania przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ani ustawy o podatku tonażowym.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż Wnioskodawczyni miała prawo do skorzystania z preferencyjnej formy opodatkowania dochodów uzyskanych w 2012 r. przewidzianej dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Należy jednak podkreślić, iż wniosek o opodatkowanie dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci winien zostać wyrażony w zeznaniu rocznym składanym do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Jeżeli zatem Wnioskodawczyni składając zeznanie podatkowe za rok 2012 nie wybrała opodatkowania dochodów w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci, nie może już za ten rok podatkowy skorzystać z preferencyjnego rozliczenia. W sytuacji nie złożenia w terminie zeznania, jako osoba samotnie wychowująca dziecko, nie ma bowiem możliwości dokonania zmiany zasad opodatkowania poprzez złożenie korekty.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze. zm). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj