Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-811/12/TS
z 17 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-811/12/TS
Data
2012.08.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
projekt


Istota interpretacji
Czy w związku z wydatkami poniesionymi w ramach realizowanego projektu może Pan odzyskać podatek VAT?



Wniosek ORD-IN 880 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2012 r. (data wpływu 6 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego związanego z realizacją projektu, polegającego na poszerzeniu oferty gospodarstwa agroturystycznego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 lipca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego związanego z realizacją projektu, polegającego na poszerzeniu oferty gospodarstwa agroturystycznego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej i nie wystawia faktur VAT. Prowadzi Pan gospodarstwo agroturystyczne do 5 pokoi. Obecnie realizuje projekt w ramach działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na operacje, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi – tzw. „Małych Projektów”. Tytuł operacji brzmi „W”. Umowę podpisał Pan w lipcu 2012 r. Celem ww. operacji jest wzrost atrakcyjności turystycznej miejscowości W. oraz poprawa jakości życia mieszkańców poprzez udostępnienie sprzętu rekreacyjno-wypoczynkowego, umożliwiającego aktywne spędzanie wolnego czasu. Rozliczenie projektu nastąpi we wrześniu 2012 r. Koszty zostaną poniesione na podstawie faktury VAT. W ramach projektu planuje Pan zakupić następujący sprzęt rekreacyjno-wypoczynkowy: kulę sferyczną do zorbingu (szt. 1), rower wodny (szt. 2), kije do Nordic Walking (6 kompletów), rower górski dla dorosłych (szt. 2), rower górski dla dzieci (szt. 1), rowerowy fotelik dla dziecka (szt. 2), kajak 2-osobowy (szt. 1), łódka wioślarska (szt. 1), wiosło kajakowe (szt. 2), wiosło do łodzi (szt. 2) oraz szyld reklamowy (szt. 1). Wskazał Pan, że udostępnianie sprzętu rekreacyjno-wypoczynkowego nie będzie prowadzone w ramach działalności gospodarczej, ze sprzętu będzie można korzystać nieodpłatnie. Udostępnianie sprzętu nie będzie miało formy dochodowej i będzie to działalność społeczna. Rozwój gospodarstwa agroturystycznego będzie prowadzony w kierunku innowacyjności i wzbogaci jakość w świadczonych usługach poprzez rozszerzenie ciekawej oferty na spędzanie czasu wolnego. Operacja będzie promować obszary wiejskie. Kolejną zaletą jest integracja mieszkańców wsi z turystami, wpłynie na rozwój zainteresowania sportami wodnymi, ekstremalnymi i ukaże, w jaki sposób można wypełnić czas wolny.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku z wydatkami poniesionymi w ramach realizowanego projektu może Pan odzyskać podatek VAT...


We własnym stanowisku wskazał Pan, iż jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, nie jest podatnikiem VAT oraz nie figuruje w ewidencji podatników VAT. Realizując powyższą operację, Pana zdaniem, nie może Pan odzyskać uiszczonego podatku VAT. Zgodnie z zapisami art. 15-17 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, więc nie mieści się w kręgu podmiotów wymienionych ww. opisie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu wynika, iż kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Należy również zauważyć, iż w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73 poz. 392 ze zm.), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż realizuje Pan projekt w ramach działania PROW na lata 2007-2013. Celem operacji jest wzrost atrakcyjności turystycznej miejscowości W. oraz poprawa jakości życia mieszkańców poprzez udostępnienie sprzętu rekreacyjno-wypoczynkowego, umożliwiającego aktywne spędzanie wolnego czasu. W ramach projektu zakupi Pan sprzęt rekreacyjno-wypoczynkowy (m.in. rower wodny, kije do Nordic Walking, rowery górskie, kajak 2-osobowy, łódkę wioślarską). Wskazał Pan, że udostępnianie tego sprzętu nie będzie prowadzone w ramach działalności gospodarczej, będzie można z niego korzystać nieodpłatnie. Nie jest Pan podatnikiem VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, iż o ile poniesione w ramach realizowanego projektu wydatki nie posłużą sprzedaży opodatkowanej, nie przysługuje Panu, jako nieposiadającemu statusu podatnika VAT czynnego, prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy. Ponadto nie przysługuje Panu prawo do otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż otrzymane na realizację opisanego projektu środki – jak wynika z treści wniosku – nie są środkami, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2011 r.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj