Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
I MUS 1471/PD/423-42/04
z 16 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I MUS 1471/PD/423-42/04
Data
2004.03.16



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokształcanie
doskonalenie zawodowe
koszty uzyskania przychodów
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy kwoty przekazywane pracownikom w ramach refundacji kosztów egzaminów na podstawie okazanych dowodów poniesienia wydatku przez pracownika stanowią podatkowy koszt uzyskania przychodu (faktura bądź inny rachunek za egzamin jest wystawiona na pracownika, a Bank dysponuje kopią dowodu zapłaty przez pracownika za egzamin)?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jako pracodawca ponosi koszty opłat egzaminacyjnych związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników (np. za państwowe egzaminy na doradcę podatkowego, na zarządcę nieruchomościami, na maklera, na radcę prawnego). Warunkiem skorzystania przez pracownika z refundacji (maksymalnie 50% kosztów kształcenia) jest podpisanie zobowiązania do zwrotu środków wydatkowanych przez Spółkę w przypadku rozwiązania umowy o pracę w okresie 3 lat od zakończenia edukacji.

Przepisy art.16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów nie wymieniają kosztów świadczeń na rzecz pracowników, związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Stosownie zatem do art.15 ust.1 tej ustawy koszty opłat egzaminacyjnych stanowią koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem, iż mają lub mogą mieć związek z osiąganymi przez Spółkę przychodami. Zauważyć przy tym należy, iż w przypadku rozwiązania umowy o pracę z danym pracownikiem w wymienionym powyżej okresie - wystąpi w Spółce przychód należny, zgodnie z przepisem art.12 ust. 3 ustawy p.d.o. p.

Ponadto wskazać należy, że refundacje wymienionych powyżej egzaminów dolicza się do dochodów pracowników, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż stosownie do przepisu art.11 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)- stanowią ich przychody. Koszty egzaminów nie zostały objęte zwolnieniem przedmiotowym, o którym mowa w art.21 ust. 1 pkt 90 tej ustawy . Zwolnienie dotyczy bowiem świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami, tj. Kodeksem pracy i rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. (Dz.U. Nr 103, poz. 472 z późn. zm.), a przedmiotowe egzaminy nie zostały objęte zakresem tych przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj