Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
PO.I.415-5/2004
z 24 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO.I.415-5/2004
Data
2004.03.24



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Ordynacja podatkowa --> Przepisy ogólne --> Definicje pojęć

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Przepisy ogólne --> Podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Przepisy ogólne --> Określenia ustawowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Rodzaje działalności


Słowa kluczowe
najem
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
pozarolnicza działalność gospodarcza
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Czy osiągając w roku 2003 przychody z najmu i jednocześnie będąc w tym samym roku wspólnikiem w spółce jawnej prowadzącej działalność gospodarczą miałam prawo wybrać dla opodatkowania przychodów z najmu opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Zaznaczam, że w moim przypadku to spółka w której byłam wspólnikiem prowadziła działalność gospodarczą, ja zaś nie prowadziłam sama żadnej działalności gospodarczej.


Na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.), po rozpatrzeniu złożonego przez Panią wniosku z dnia 16.03.2004 r. (data wpływu 17.03.2004 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej Pani sprawie, dotyczącej zasad opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, osiąganych w 2003 r. przychodów z najmu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zamościu wyjaśnia:

1.Według przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, osiągała Pani w 2003 r, przychody z najmu. Jednocześnie w tym samym roku była też pani wspólnikiem w spółce jawnej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą i osiągającej z tego tytułu przychody opodatkowane u jej wspólników na ogólnych zasadach. W dniu 20.01.2003 r. złożyła Pani pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy 2003 w odniesieniu do osiąganych w tym roku przychodów z najmu. W związku ze złożeniem zeznania PIT-28 za rok 2003 pojawiły się u Pani wątpliwości co do zasadności zastosowania wobec przychodów z najmu wybranej w powyższych okolicznościach formy opodatkowania.
W Pani ocenie, zasadnie korzystała Pani w 2003 r. z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z tytułu osiągania przychodów z najmu. Wynika to z faktu, iż sama, jako osoba fizyczna nie prowadziła Pani pozarolniczej działalności gospodarczej, a wspólnikom spółek jawnych przepisy prawa nie zabraniały korzystania z opodatkowania zryczałtowanego.

2. Rozpatrując przedstawiony w Pani wniosku stan faktyczny z uwzględnieniem mających w nim zastosowanie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że zgodnie z przepisami art. 2 ust. 1a, art. 4 ust. 1 pkt 12 i art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., w związku z przepisem art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają w szczególności przychody osób fizycznych nie prowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej osiągane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Osoby fizyczne, o których mowa w tym przepisie, osiągające przychody z tytułu wskazanych w nim umów, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Przez pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej, to jest każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów prawa działalności gospodarczej, wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców.

3. Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego w Pani wniosku stanu faktycznego wskazać należy iż osiągając w 2003 r. przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną (tu: w spółce jawnej) prowadziła Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów art. 4 ust. 1 pkt 12 powołanej ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Powołana przez Panią we wskazanym na wstępie wniosku okoliczność, że nie Pani jako osoba fizyczna, a jedynie spółka jawna, w której była Pani wspólnikiem, jest w tym przypadku przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19.11.1999 r. Prawo działalności gospodarczej, nie ma tu rozstrzygającego znaczenia. Powodem tego jest fakt, że przepisy prawa podatkowego (także powołana ustawa z dnia 20.11.1998 r.) na swój sposób definiują pojęcie prowadzenia działalności gospodarczej dla celów podatkowych. Z tego względu w świetle powołanych przepisów art. 2 ust. 1a i art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) osiągane przez Panią w 2003 r. przychody z tytułu umowy najmu, nie podlegały opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Tym samym nie miała Pani podstawy prawnej do opłacania w związku z osiąganiem tych przychodów ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Złożone przez Panią w trybie przepisu art. 9 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 20.11.1998 r. pisemne oświadczenie z dnia 20.01.2003 r. o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy 2003, bez względu na okoliczności faktyczne, które towarzyszyły tej czynności, nie wywołało w tym roku skutku prawnego w postaci objęcia osiąganych przez Panią przychodów opodatkowaniem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W powyższym stanie sprawy stwierdzić należy, że w związku z osiąganiem w 2003 r. przychodów z najmu jest Pani obowiązana złożyć w terminie do dnia 30.04.2004 r. zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w trybie przepisów art. 45 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.). Dodatkowo wskazać należy, że zgodnie z przepisami art. 9 ust. 1 zdanie drugie powołanej ustawy, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych złożone w roku 2003, w przypadku gdy na rok 2004 nie dokonała Pani wyboru innej formy opodatkowania, zobowiązuje Panią do opodatkowania osiągniętych w 2004 r. przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w zakresie określonym w ust. 4 tego artykułu. Przepis ten stanowi, że w przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy, przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio. Wskazać w tym miejscu należy, iż ustawą z dnia z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ( Dz.U z 2003 r. Nr. 202 poz. 1958), z mocą od dnia 1.01.2004 r. zmieniono niektóre zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z najmu, obejmując opodatkowaniem w tej formie od dnia 1.01.2004 r. także przychody z najmu osiągane przez podatników prowadzących działalność gospodarczą. Opodatkowanie to od dnia 1.01.2004 r. na mocy dokonanej zmiany, stosuje się bowiem do przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Na skutek tego w roku 2004 jest Pani obowiązana opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od osiąganych w tym roku przychodów z najmu, jeżeli umowy z tytułu których osiąga Pani te przychody nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Wynika to z faktu złożenia przez Panią w 2003 r. oświadczenia, o którym mowa w art. 9 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 20.11.1998 r., które nieskuteczne w opodatkowaniu przychodów za rok 2003, na skutek zmiany przepisów, która weszła w życie z dniem 1.01.2004 r. wywołało określony w nim skutek wyboru na rok 2004 opodatkowania w takim zakresie, w jakim obowiązujące w tym roku podatkowym przepisy tego nie ograniczają.

4. Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że stanowisko zajęte przez Panią w powyższej sprawie w powołanym na wstępie wniosku nie jest zgodne z przepisami prawa podatkowego. W przedmiotowej sprawie nie mogły zostać w 2003 r. objęte opodatkowaniem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych osiągane przez Panią przychody z najmu. Fakt prowadzenia przez spółkę jawną, w której była Pani wspólnikiem pozarolniczej działalności gospodarczej czyni z Pani osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów art. 2 ust. 1a i art. 6 ust. 1a powołanej ustawy z dnia 20.11.1998 r. Powyższe przepisy ograniczające zastosowanie opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne przychodów z najmu mają zastosowanie w każdym przypadku, niezależnie od tego czy dana osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie, wspólnie z innymi jako wspólnik spółki cywilnej, czy też w formie osobowej spółki handlowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj