Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
2403-PDF-415-4-04
z 5 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
2403-PDF-415-4-04
Data
2004.03.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
rachunek oszczędnościowo-kredytowy
sprzedaż nieruchomości
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
Czy podatnik, który dokonał odliczenia od podatku z tytułu zakupu gruntu pod budowę domu będzie zobowiązany do zwrotu ulgi w przypadku sprzedaży w/w gruntu oraz korzystając z odliczenia od podatku z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym i wydatkując je na budowę domu czy będzie zobowiązany do zwrotu kwot uprzednio odliczonych?Od jakiej kwoty podatnik zapłaci 10% podatek w przypadku sprzedaży budowy jeśli nie wydatkuje całej kwoty ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe?


Zgodnie z art. 45 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 roku (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176) w przypadkach odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatnego przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa – podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.

W związku z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) przepis art. 45 ust. 3a ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2002 r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu a następnie po dniu 1 stycznia 2002 zbyli ten grunt lub to prawo.

Utrata ulgi nie jest uzależniona od zrealizowania budowy a jedynie od zbycia gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Zatem w przypadku zbycia gruntu Pani mąż będzie zobowiązany wykazać i doliczyć kwotę uprzednio odliczoną do podatku należnego za rok podatkowy, w którym nastąpi sprzedaż lub w przypadku złożenia wspólnego zeznania rocznego doliczyć ją do łącznego podatku małżonków.

Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176) jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę – do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Ww przepis art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy w związku z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz.1509), ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Z powyższego wynika, że zachowanie prawa do przedmiotowego odliczenia uwarunkowane jest koniecznością wydatkowania kwot wycofanych po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę przed upływem końca roku podatkowego, w którym miało miejsce ich wycofanie z kasy mieszkaniowej.

Jeżeli więc korzystała Pani wspólnie z mężem z odliczenia z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo – kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową a następnie wydatkowała w całości kwotę wycofaną z kasy mieszkaniowej zgodnie z celem systematycznego oszczędzania tj. na budowę domu w ww. terminie, to nie ma Pani obowiązku zwrotu ulgi w przypadku sprzedaży domu (w stanie surowym).

Ponadto informuje się, że art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) stanowi, iż źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z innymi przychodami (dochodami) z innych źródeł. Zgodnie z art. 28 ust. 2 cyt. wyżej ustawy podatek od przychodu o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W myśl art. 28 ust 2a ww. ustawy, zasada, o której mowa w ust. 2 zdanie drugie nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Zgodnie z art. 28 ust. 3 cyt. ustawy w przypadku nie wydatkowania całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi:

  • od terminu płatności określonego w ust. 2 do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od

dnia sprzedaży – w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych,

  • począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia

zapłaty – w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

Wobec powyższego przedstawione przez Panią stanowisko jest słuszne jedynie w kwestii dotyczącej zapłaty ryczałtowego podatku w wys. 10% od różnicy pomiędzy przychodem ze sprzedaży nieruchomości a kwotą wydatkowaną na cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) , w przypadku spełnienia warunku o którym mowa w art. 28 ust. 2a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj