Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/423-027/2004
z 9 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-027/2004
Data
2004.03.09



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
odsetki ustawowe
odstąpienie


Pytanie podatnika
Czy dobrowolne odstąpienie od żądania odsetek ustawowych powstałych zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. Nr 139, poz. 1323) powoduje, że nie powstaje przychód z działalności o którym mówi art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.)?


W odpowiedzi na pismo z dnia 30.01.2004 r. (data wpływu do US dnia 09.02.2004 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji w trybie art. 14a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dotyczącej udzielenia informacji, czy odstąpienie od żądania odsetek ustawowych powstałych zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 12.06.3003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. Nr 139, poz. 1323), powoduje, że nie powstaje przychód z działalności o którym mówi art. 12 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że stanowisko Spółki przedstawione w ww. piśmie jest prawidłowe. Zgodnie z art. 5 ustawy o terminach w transakcjach handlowych wierzyciel może żądać odsetek ustawowych za okres począwszy od 31 dnia po spełnieniu swojego świadczenia niepieniężnego i doręczeniu dłużnikowi faktury lub rachunku do dnia zapłaty. Z uwagi na dobry interes swojego przedsiębiorstwa, ww. Spółka rezygnuje z prawa żądania odsetek ustawowych za zapłaty w terminie przekraczającym 30 dni, ale nie przekraczającym terminów określonych w fakturach. Kodeks cywilny nie przewiduje ogólnego obowiazku oprocentowania długów pieniężnych. W myśl art. 359 k.c. odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko w trzech przypadkach:

1)gdy to wynika z czynności prawnej ( najczęściej umowy);

2)w sytuacjach okreslonych przez ustawę;

3)na podstawie orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu.

Z powyższego wynika, że strony mogą w umowie zrezygnować z naliczania i pobierania odsetek. Wprawdzie kodeks cywilny nie zawiera definicji odsetek ale powszechnie przyjmuje się, że jest to wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy. Od tego rodzaju odsetek odróżnić należy odsetki, o których mowa w art. 481 k.c. Zgodnie z treścią tego przepisu: jeżeli dłużnik opóżnia sie ze spełnienim świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóżnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóżnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. W świetle tego przepisu naliczanie odsetek również nie jest obowiazkowe. Z ogólnej normy zawartej w art. 12 ust. 4 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wynika, że do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). Naliczanie i nie naliczanie odsetek, ich całkowite lub częściowe umarzanie, odraczanie terminów płatności lub obniżanie oprocentowania żależy od woli stron. Wpływ na przychody podatkowe w świetle w/cyt. przepisu mają jedynie odsetki zapłacone przez kontrahenta.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj