Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PO/415-6/2004
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO/415-6/2004
Data
2004.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wpłacanie zaliczek przez podatników

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Rejestracja


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
deklaracje
małżonek
ogólne zasady opodatkowania
podatek
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek od towarów i usług
złożenie deklaracji


Pytanie podatnika
Czy w 2004 r. małżonkowie prowadząc wspólnie działalność gospodarczą mogą nadal rozliczać się na zasadach ogólnych i składać w ciągu roku na obydwojga małżonków deklaracje PIT-5 i VAT-7?


W odpowiedzi na pismo z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich działając w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Państwo w lutym 2003 roku dokonali w Urzędzie Gminy aktualizacji wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, z którego wynika, iż działalność gospodarcza w zakresie handlu prowadzona jest przez małżonków. Jednocześnie ustalono, że osobą wiodącą jest mąż i uznano, że firma będzie się posługiwała jego numerem NIP. W związku z powyższym pytają Państwo, czy w 2004 roku można nadal rozliczać się na zasadach ogólnych i składać w ciągu roku na obydwojga małżonków deklaracje (PIT-5) na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy, a deklarację dla podatku od towarów i usług (VAT-7) składać z danymi męża.

Zgodnie z art. 9a, ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągnięte przez podatników z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 w.w ustawy, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W 2004 roku przewidziano, że podstawową formę opodatkowania dla wszystkich podatników są zasady ogólne. Jednocześnie zwolniono z obowiązku corocznego składania oświadczenia i wyboru formy opodatkowania na rzecz domniemania, iż w przypadku braku informacji od podatnika o zmianach – prowadzi on działalność na dotychczasowych zasadach.

Obowiązek złożenia pisemnego oświadczenia w terminie do dnia 20 stycznia 2004 r. dotyczy podatników, którzy w roku podatkowym 2004 zmienią formę opodatkowania.

Zatem, w przypadku kontynuowania w roku podatkowym 2004 działalności, z której osiągane przychody opodatkowane są na zasadach analogicznych jak w roku podatkowym 2003, podatnicy nie są obowiązani do składania żadnych oświadczeń w omawianym zakresie.

Stosownie do art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej uiszczają zaliczki miesięczne na podatek dochodowy od osób fizycznych w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, w tych samych terminach podatnicy składają deklaracje (PIT-5) o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.

Na podstawie art. 7 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Natomiast ustawy podatkowe mogą ustanawiać podatnikami inne podmioty niż wymienione w § 1 – zgodnie z art. 7 § 2 w.w ustawy.

Zatem przychód z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (należy określić proporcjonalnie do praw w udziale w zysku z tych źródeł) powinien zostać rozliczony na drukach deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy (PIT-5), sporządzony odrębnie dla każdego z małżonków.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 5 w.w ustawy obowiązani są przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 2 wyżej cytowanej ustawy złożyć właściwemu organowi podatkowemu zgłoszenie rejestracyjne.

Jak wynika z danych rejestracyjnych, dokonał Pan zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku VAT, a więc prawidłowo dokonuje Pan rozliczeń w podatku od towarów i usług, składając miesięczne deklaracje dla tego podatku i posługując się nadanym przez tutejszy organ podatkowy Numerem Identyfikacji Podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj