Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-443/21/04/EN
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-443/21/04/EN
Data
2004.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż składników majątku w postaci gruntów, budynku oraz związanych z gruntem urządzeń stacji paliw należy potraktować jako sprzedaż zorganizowanego przedsiębiorstwa lub jego części, a w konsekwencji wyłączyć z opodatkowania podatkiem VAT, czy należy potraktować jako sprzedaż towarów? Czy w przypadku możliwości opodatkowania podatkiem VAT powyższej transakcji przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego i ubiegania się o jego zwrot?


Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż zamierza zakupić nieruchomość w postaci gruntów, budynku oraz związanych z gruntem urządzeń stacji paliw. Do dnia 10.03.2004r. nieruchomość ta była współwłasnością osób fizycznych i była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej przez dwie firmy: spółkę jawną i przedsiębiorcę jednoosobowo. W dniu 10.03.2004r. nastąpiło zbycie całej nieruchomości na rzecz spółki jawnej w drodze aktu notarialnego. Spółka jawna zaproponowała sprzedaż tej nieruchomości podatnikowi. Spółka jawna prowadzi również stację paliw w innej miejscowości niż zbywana nieruchomość i zamierza prowadzić ją nadal. Spółka prowadzi obecnie podatkową księgę przychodów i rozchodów i nie sporządza bilansu w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem do tut. Urzędu, odnośnie opodatkowania powyższej transakcji oraz o możliwość odliczenia podatku VAT. We własnym stanowisku w sprawie, podatnik podał, iż transakcja którą zaproponowano, nie jest zakupem przedsiębiorstwa, ani oddziałem tego przedsiębiorstwa sporządzającego samodzielnie bilans i nie może pozostawać poza uregulowaniami ustawy o VAT. Zatem powinna zostać opodatkowana. Uważa również, że przedmiotem sprzedaży były składniki majątku, zdefiniowane w art. 4 pkt 1 ustawy o VAT jako towary i co do których nie ma zastosowania art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. Dlatego też, transakcja winna być opodatkowana stawką 22% VAT, z wyłączeniem nabycia gruntów, które nie są towarem w myśl art. 4 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50. ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do sprzedaży przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. W obecnym stanie prawnym nie ma podstaw do stosowania tego przepisu do sprzedaży ,,zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.Ponieważ sprzedaż jednej ze swoich terytorialnie wydzielonych jednostek nie spełnia przesłanek art. 3 ust. 1 pkt 1. powyższej ustawy- będzie podlegała opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według stawki właściwej dla sprzedawanej rzeczy (dla poszczególnych składników właściwe stawki podatkowe).Przez towary na gruncie ustawy o VAT, zgodnie z legalną definicją tego pojęcia (art. 4 pkt 1 ustawy), należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki, budowle, lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej. Z kolei zgodnie z art. 4 pkt 7 ustawy o VAT towarami używanymi są: 1) Budynki, budowle i ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat, 2) Pozostałe towary, których okres używania przez podatnika dokonującego ich sprzedaży wyniósł co najmniej pół roku. Definicja ta odrębnie traktuje nieruchomości i rzeczy ruchome. W przypadku nieruchomości warunkiem wystarczającym dla uznania ich za towar używany jest upływ wymaganego okresu czasu (ustawodawca w odniesieniu do tej kategorii towarów nie wprowadził warunku używania przez sprzedającego). Natomiast w przypadku rzeczy ruchomych, oprócz upływu wymaganego okresu czasu, warunkiem koniecznym dla uznania za towar używany jest także używanie rzeczy przez ten okres przez podatnika. Art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT stanowi, iż zwolniona z podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego została sprzedaż towarów używanych, z wyjątkiem importu, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz po spełnieniu warunków określonych w ust. 2e tego artykułu.W przypadku sprzedaży gruntu który nie jest towarem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, jego sprzedaż nie podlega pod przepisy powyższej ustawy.

Zgodnie z normą prawną przepisu art. 19 ust. 1 cyt. ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.Tak więc podatnik mając na uwadze powołany przepis – przy uwzględnieniu przepisu art. 20 powołanej ustawy, ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów, o których mowa w przedmiotowym piśmie oraz ewentualnie ubiegania się o zwrot tego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj