Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oławie
PP II 821/2/2004
z 16 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 821/2/2004
Data
2004.01.16



Autor
Urząd Skarbowy w Oławie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów


Pytanie podatnika
Jestem pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej. Wyjeżdżam na naukowy kontrakt zagraniczny do Francji i będę pracować jako pracownik naukowy. W jaki sposób muszę się rozliczyć z organem podatkowym?


Odpowiadając na pismo z dnia 17 grudnia 2003 r., stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oławie informuje, iż zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie z umową zawartą między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatku od dochodu i majątku według art. 20 ust. 1 (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5), nauczyciel i pracownik badawczy, posiadający miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie, który udaje się do drugiego Umawiającego się Państwa, aby prowadzić wykłady lub badania, jest zwolniony od opodatkowania w tym drugim Państwie z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego za swą działalność przez okres nieprzekraczający dwóch lat, jeżeli placówka oświatowa jest uznana przez państwo, w którym się znajduje (posiada certyfikat wydany przez właściwe władze Francji).
Zwolnienia nie stosuje się do dochodów pochodzących z prac badawczych, jeżeli prace te nie są podejmowane w interesie publicznym, ale głównie w celu osiągnięcia indywidualnej korzyści przez jedną lub więcej określonych osób (działalność komercyjna).
Spełnienie powyższych przesłanek będzie prowadziło do opodatkowania dochodów wyłącznie w miejscu zamieszkania.
Osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce, jeżeli uzyskują wyżej wymienione dochody i dochody te, zgodnie z umową, nie są opodatkowane w państwie źródła, są zobowiązane płacić od nich podatek dochodowy w Polsce.
Osoba fizyczna ma obowiązek, gdy wraca do kraju w trakcie trwania roku podatkowego wykazać omawiane dochody w deklaracji PIT-51 i wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości 19% tych dochodów, w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wróciła do kraju (art. 44 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Nowelą do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uchwaloną 12 listopada 2003 r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), której przepisy weszły w życie 1 stycznia 2004 r. zmieniono dotychczasowy przepis art. 21 ust. 1 pkt 20. Dlatego też od dnia 1 stycznia 2004 r. zwolniona od podatku dochodowego jest część dochodów osób przebywających za granicą i uzyskujących tam stypendium, ograniczona do dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości 30 diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju określonych w odrębnych przepisach dotyczących pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej, z zastrzeżeniem ust, 15. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 20, nie ma zastosowania do wynagrodzenia za pracę otrzymywanego przez pracownika w związku z jego pobytem poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenie zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 83.
W terminie składania zeznań o wysokości uzyskanych dochodów w danym roku podatkowym dochody te również muszą być deklarowane w zeznaniu rocznym łącznie z innymi dochodami. Podatek dochodowy nalicza się wg skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późniejszymi zmianami).
Przychody uzyskane za granicą przelicza się dla potrzeb tej operacji na złote polskie według zasad określonych w art. 11 ust. 3 lub ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Będzie to więc, zasadniczo kurs z dnia ich uzyskania lub postawienia do dyspozycji ogłoszony przez bank, z którego usług podatnik korzysta i mający zastosowanie przy kupnie danej waluty. Jeżeli bank ten stosuje różne kursy walut i nie jest możliwe zastosowanie takiego kursu, do przeliczenia na złote stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłoszony przez NBP. Także jeśli podatnik nie korzysta z usług banku zagranicznego, przychody przelicza się na złote wedle średniego kursu walut obcych z dnia uzyskania przychodów ogłoszonego przez NBP.
Zeznanie sporządzone własnoręcznie podatnik może przesłać pocztą albo złożyć je za pośrednictwem pełnomocnika, którym może być członek rodziny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj