Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnicy
PP 443-1/04
z 6 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-1/04
Data
2004.02.06



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnicy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumentowanie
eksport usług
kasa rejestrująca
moment powstania obowiązku podatkowego
podstawa opodatkowania
stawki podatku


Pytanie podatnika
Eksport usług - stawka podatku, podstawa opodatkowania, moment powstania obowiązku podatkowego, dokumenty potwierdzające realizację usługi eksportowej, kasy rejestujące.


Podatnik w ramach prowadzonej działalności zawarł wstępną umowę z kontrahentem z zagranicy na świadczenie usług w zakresie konserwacji samochodów. Usługi byłyby świadczone u klienta, na terenie Niemiec. Podatnik w dniu 04.02.2003 r. dokonał w tut. Urzędzie Skarbowym rejestracji dla celów podatku od towarów i usług oraz dla celów podatku dochodowego (zasady ogólne). Zapytanie Podatnika dotyczy zasad rozliczania między innymi podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia eksportu usług.

A. usługi świadczone za granicą:
Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega również eksport i import towarów i usług.
Pod pojęciem eksportu usług należy rozumieć usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą Rzeczypospolitej Polskiej (art. 4 pkt 6) ustawy o PTU).
Przepis art. 18 ust. 3 ustawy o VAT stanowi, iż w eksporcie towarów i usług, w tym również w eksporcie usług, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2, oraz w eksporcie towarów i usług dokonywanych przez rolników ryczałtowych oraz podatników określonych w art. 14 ust. 1 pkt 2 stawka podatku wynosi 0%, pod warunkiem prowadzenia przez podatnika ewidencji określonej w art. 27 ust. 4.
Zgodnie z art. 27 ust. 4 ustawy o PTU podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności określone w art. 7 ust. 1 pkt 2 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 i art. 14 ust. 1, 5 i 6, są obowiązania do prowadzenia ewidencji zawierającej: kwoty określone w art. 20, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny oraz kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest obrót. Obrotem, z zastrzeżeniem art. 16 i 17, jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przypadku, gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, o których mowa w art. 6 ust. 8, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. (...). Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (art. 15 ust. 1 ustawy).
Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu eksportu przedmiotowych usług (czyli prawo ustalenia podatku wg stawki 0%) powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty albo otrzymania towaru – art. 6 ust. 8b pkt 7 ustawy o PTU.
Dokumentami potwierdzającymi realizację usługi eksportowej będą co najmniej: umowa z kontrahentem zagranicznym, faktura VAT stwierdzająca wykonanie usługi, bankowy dowód otrzymania zapłaty za usługę.
W przedmiotowej sytuacji, na podstawie przepisu § 40 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) fakturę należy wystawić nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego i nie później niż z chwilą powstania tego obowiązku.
Sprzedaż w postaci eksportu usług należy wykazać w rejestrze sprzedaży ze stawką 0% i w deklaracji VAT-7, w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) Podatnicy sprzedający towary i świadczący usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Na podstawie § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art. 2 ustawy - do dnia przekroczenia w 2004 r. kwoty obrotów w wys. 20.000 zł z działalności kreślonej w art. 29 ust. 1 ustawy o PTU.
Zatem w sytuacji, gdy Podatnik będzie świadczył usługi wyłącznie na rzecz wymienionego w piśmie kontrahenta zagranicznego, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej.

B. usługi świadczone w kraju:
W przypadku świadczenia usług konserwacji samochodów w kraju należy stosować stawkę podatku VAT właściwą dla sprzedaży tych usług w kraju tj. 22% - art. 18 ust. 1 ustawy o PTU.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą (...) wykonania usługi, o których mowa w art. 2, z zastrzeżeniem ust. 2-10. Ust. 4 stanowi, iż jeżeli wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Jeżeli przed wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia zapłaty, z zastrzeżeniem ust. 7b ust. 8b pkt 2-4, 7 i 9-13 oraz ust. 8c i 8d (art. 6 ust. 8 ustawy o PTU).
Przepis § 38 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) stanowi, iż fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 39 i § 40.
Jeżeli sprzedawca otrzymał przed wykonaniem usługi jednorazowo lub w ratach co najmniej połowę ceny, jest obowiązany wystawić fakturę nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano od nabywcy kwotę wynoszącą co najmniej 50% ceny brutto towaru lub usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a (§ 39 ust. 1 ww. rozporządzenia M.F. z dnia 22.03.2002 r.).
Ponadto Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż przepisy dot. podatku od towarów i usług, które będą obowiązywać z chwilą przystąpienia Rzeczypospolitej Polski do Unii Europejskiej w chwili obecnej są na etapie uchwalania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj