Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piszu
PD/415/4/2004
z 13 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415/4/2004
Data
2004.02.13



Autor
Urząd Skarbowy w Piszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
modernizacja
remonty
tytuł prawny
ulga remontowa
uprawnienie
zbieg


Pytanie podatnika
- ulga remontowa w razie zbiegu uprawnień do odliczeń wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego i budynku mieszkalnego.


W odpowiedzi na pismo z dnia 28 stycznia 2004 r. o zakresie stosowania przepisów podatkowych na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piszu jako organ podatkowy uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 1 pkt 22 w związku z art. 12 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) przejściowo, bo tylko w 2004 i 2005 roku obowiązywać będzie na dotychczasowych warunkach ulga na remont i modernizację, w granicach limitu odliczeń ustalonego na trzyletni okres: 2003-2005 r. Zasady korzystania z tej ulgi, w tym wydatki nią objęte, są dokładnie takie same jak do tej pory tj: zgodnie z ustaleniami zawartymi w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku podatek dochodowy zmniejsza się jeżeli podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu wskazuje iż jest Pan właścicielem lokalu mieszkalnego oraz współwłaścicielem 4422/14764 części zabudowanej działki gruntu i elementów wspólnych budynku mieszkalnego wolnostojącego. W 2003 roku poniesione zostały nakłady na remont i modernizację w/w lokalu.

O prawie do odliczenia oraz wysokości limitu decyduje wyłącznie literalne brzmienie obowiązujących przepisów; w przypadku ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisami tymi jest w/w ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Istotną przesłanką w cytowanym wyżej przepisie jest „zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych i posiadanie tytułu prawnego do lokalu (budynku) między innymi własność, umowa użyczenia, umowa najmu lub dzierżawy, inny stosunek prawny, inny stosunek zobowiązaniowy”.

Zgodnie z treścią art. 27a ust. 3 pkt 2 lit. a) w/w ustawy w razie zbiegu uprawnień do odliczeń z tytułu wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego jak i budynku łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć limitu określonego dla budynku.

W latach 2003 –2005 kwota o którą zmniejsza się podatek nie może przekroczyć 5670,00zł.

Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych wyłącznie przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i rodzaje wydatków określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek (Dz. U. Nr 156 poz. 788). Opinia wyrażona przez Pana w tej sprawie jest prawidłowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj