Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3-415-11/04
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-3-415-11/04
Data
2004.03.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność wykonywana osobiście
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Od 5 lat prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą w oparciu o wpis do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich. W okresie od 01.03.1999 r. do 31.12.2003 r. na podstawie umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie pogotowia ratunkowego zawartej ze ... Stacją Pogotowia Ratunkowego w ... samodzielnie rozliczałem się z uzyskiwanych przychodów składając comiesięczne deklaracje PIT-5 w oparciu o książkę przychodów i rozchodów. Od 01.01.2004 r. świadczeniodawca zmienił formę umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez lekarza – na umowę zlecenie, którą zawarł ze mną jako osobą fizyczną (powołując się na warunki kontraktu SPR z Kasą Chorych). Nadal jednak przedmiot, zakres i obszar świadczonych usług medycznych jest taki sam, poza tym przedmiot umowy zawartej z SPR i prowadzonej działalności pokrywa się. W związku z tym chciałbym w dalszym ciągu rozliczać się z obowiązków podatkowych z tytułów dochodów uzyskanych w ww. sposób samodzielnie, na podstawie prowadzonej księgi przychodów składając PIT-5. Moim zdaniem art. 13 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, daje od 1 stycznia takie możliwości. Zleceniodawca twierdzi, że na nim spoczywa obowiązek bieżącego rozliczania podatkowego i pobierania zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie: czy jest możliwe i zgodne z prawem rozliczanie się przeze mnie z dochodów uzyskanych na podstawie umowy zlecenia, której przedmiot pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej w dotychczasowej formie – na podstawie prowadzonej książki przychodów i rozchodów ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 26.02.2004 r. (data wpływu do tut. organu 27.02.2004 r.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje: ustawodawca uznając w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 z późn. zm.) działalność wykonywaną osobiście za źródło przychodów, określił w art. 13 tej ustawy co uważa się za przychód z tego źródła. Zgodnie z zapisem punktu 8 ww. artykułu do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zalicza się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej (...) – z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzaniu przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze (...). Zatem przepis jednoznacznie wskazuje, że jeżeli umowa zlecenia – o dzieło zostanie zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, to opodatkowanie dochodów z tego tytułu powinno być dokonane w sposób przewidziany dla przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Natomiast z treści art. 41 ust. 1 i art. 44 ust. 3a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż ustawodawca przewidział dla tego rodzaju przychodu dwa sposoby wpłacania zaliczek na podatek, tj. wpłacenie zaliczki za pośrednictwem płatnika albo wpłacenie zaliczki przez samego podatnika. Kryterium rozstrzygającym o sposobie rozliczania jest status osoby wypłacającej należności. Jeżeli będzie to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna i jej jednostka organizacyjna oraz jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, wówczas wpłata zaliczki musi odbywać się za pośrednictwem tej osoby. Na niej bowiem, jako na płatniku podatku ciąży obowiązek poprawnego obliczenia zaliczki oraz wpłacenie jej do urzędu skarbowego. Jeżeli podmiotem wypłacającym należność jest inna osoba niż ww. wówczas całość obowiązków wynikających z otrzymanej należności przejdzie na zleceniobiorcę.

Należy jednak zaznaczyć, że podmiot wypłacający należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia nie jest zobowiązany do poboru zaliczek, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej – art. 41 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem w tym przypadku wszelkie obowiązki związane z rozliczeniem się podatnika z osiągniętych przychodów ciążą na nim samym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj