Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
USIII/443/6/04
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/6/04
Data
2004.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania

Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Zapytanie pisemne


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
lombardy
podatek należny
podatek od towarów i usług
pośrednictwo
pożyczka
sprzedaż towarów
usługi lombardowe
wartość sprzedaży


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy podstawy opodatkowania podatkiem VAT usług lombardowych w przypadku, gdy pożyczkobiorca nie zwrócił pożyczonych pieniędzy i podmiot prowadzący lombard sprzedaje rzecz oddaną jako zabezpieczenie pożyczki.


Pismem z dnia 25.02.2004 r. zwrócił się Pan z prośbą o informację odnośnie opodatkowania podatkiem VAT usług lombardowych.


Z pisma wynika, że podstawą opodatkowania podatkiem VAT świadczonych przez Pana usług lombardowych polegających na udzielaniu pożyczek pod zastaw rzeczy ruchomych, w przypadku zwrotu pożyczki jest kwota naliczonych odsetek pomniejszona o kwotę należnego podatku. Wątpliwość Pana dotyczy sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie zwróci pożyczonych pieniędzy w ustalonym terminie ani nie zwróci się o przedłużenie trwania umowy lombardowej i wtedy dokonuje Pan sprzedaży zastawionej rzeczy. Zdaniem Pana, w tym przypadku, podatkiem VAT należy opodatkować jedynie kwotę marży, gdyż jedynym dokumentem nabycia, jakim dysponuje Pan jest umowa lombardowa, a więc nie ma Pan możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, gdyż nie posiada faktury stwierdzającej zakup.


Działając stosownie do art. 14a § 1 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w oparciu o przedstawiony przez Pana stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. informuje:


Umowa lombardowa jest umową nienazwaną, nie uregulowaną w przepisach i zawierającą elementy różnych stosunków prawnych. Jednym z dwu podstawowych jej elementów jest pożyczka, a zatem przeniesienie na biorącego pożyczkę własności określonej ilości pieniędzy oraz zobowiązanie się pożyczkobiorcy do zwrotu tej samej ilości pieniędzy wraz z odsetkami. Drugim elementem jest upoważnienie pożyczkodawcy do sprzedaży rzeczy ruchomych wydanych mu jako zabezpieczenie i zaspokojenie się z uzyskanej ceny. Z kolei upoważnienie pożyczkodawcy może opierać się na różnych tytułach prawnych własności, pełnomocnictwa, czy umowy komisu. Z powyższego wynika, że stosunek prawny łączący lombard z pożyczkobiorcą składa się z szeregu różnych umów. Jest to umowa dwustronna , której istotną cechą jest przeniesienie własności określonej ilości pieniędzy w zamian za przeniesienie własności rzeczy ruchomych, z których pożyczkodawca, w przypadku nie spłacenia długu w oznaczonym terminie, może zaspokoić się w sposób dowolny, także przez sprzedaż.


Obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług zależy od rodzaju zawieranej transakcji: sprzedaży towaru czy wykonania usługi. W przypadku gdy pożyczkobiorca zwrócił pożyczone pieniądze i odebrał rzecz oddaną jako zabezpieczenie, podstawą opodatkowania jest prowizja uzyskana od pożyczkobiorcy i działalność taka podlega opodatkowaniu stawką 22%. Inna jest sytuacja w przypadku, gdy pożyczkobiorca nie zwrócił pożyczonych pieniędzy. W tym drugim przypadku prowadzący lombard sprzedaje towar oddany jako zabezpieczenie, a podstawą opodatkowania jest cena sprzedaży. W takiej sytuacji podatnik obowiązany jest naliczyć podatek od towarów i usług według stawki właściwej dla towaru będącego przedmiotem sprzedaży. Sprzedaż “zastawionych “ rzeczy zaliczana jest do działalności handlowej, a sprzedający ma obowiązek stosować stawki podatku od towarów i usług obowiązujące dla danych towarów.


Reasumując, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług stanowi:
-kwota prowizji pobranej przez lombard od udzielonej pożyczki (przy zastosowaniu stawki podatku 22%), gdy pożyczka jest zwracana,
-kwota należna od sprzedaży towarów, jeżeli pożyczka nie została zwrócona (przy zastosowaniu opodatkowania według stawki właściwej dla danego towaru).


Z uwagi na powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podziela Pana stanowiska, iż w przypadku sprzedaży “zastawionej” rzeczy podstawą opodatkowania jest kwota marży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj