Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDOF-415/7/2004
z 8 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF-415/7/2004
Data
2004.03.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
podatek dochodowy od osób fizycznych
samochód osobowy
spadkobiercy
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy żona może skorzystać z ulgi na dojazdy na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne,która przysługiwała zmarłemu w marcu 2003r. mężowi?


Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r., odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne, ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się m. in. wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, w wysokości nie przekraczającej w 2003 r. kwoty 2.280 zł. Z pisma podatniczki wynika, że jej mąż inwalida I grupy, był właścicielem samochodu osobowego oraz pobierał świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS w Bielsku-Białej - w 2003r. w kwocie wyższej niż 9.120 zł., wobec czego nie był na utrzymaniu żony. Zatem zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 7e ww. ustawy brak jest podstaw prawnych do odliczenia przez podatniczkę w jej zeznaniu rocznym za 2003r. wydatków na dojazdy męża na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne.

Zgodnie z art. 97 par. 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U Nr 137, poz. 926 ze zm.) spadkobiercy podatnika z zastrzeżeniem par. 2 przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jeżeli spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy informuje spadkobierców na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty- art. 104 par. 1 ww. ustawy. Jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych, spadkobierca w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji , o której mowa w par. 1 zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków. W związku z powyższym podatniczka winna wystąpić do Sądu o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym mężu.

Aby przejąć przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa spadkodawcy do ulgi na cele rehabilitacyjne za 2003 r. podatniczka winna przedstawić w urzędzie skarbowym postanowienie o nabyciu spadku wydane przez Sąd Rejonowy, dokumenty potwierdzające grupę inwalidzką spadkodawcy, dokumenty potwierdzające posiadanie samochodu przez spadkodawcę (dowód rejestracyjny samochodu osobowego, lub w przypadku sprzedaży samochodu umowę sprzedaży), co bedzie stanowiło podstawę do wydania decyzji stwierdzajacej nadpłatę po zmarłym mężu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj