Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
US-24/2172/138/2004
z 15 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-24/2172/138/2004
Data
2004.03.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
nakłady
powstanie obowiązku podatkowego
sprzedaż nieruchomości
zakup gruntu
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu przychód ze sprzedazy nieruchomości w sytuacji gdy Podatnicy nabyli nakłady poniesione na budowę domu (w 1991 roku) na gruncie należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej, a prawo własności gruntu uzyskali kilka lat później (w 2000 roku) ?Od kiedy liczy się pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnicy na mocy umowy sprzedaży sporządznej w formie notarialnej w dniu 05 września 1991r. nabyli nakłady poniesione na budowę segmentu szeregowego, znajdującego się na działce położonej w miejscowości X. Segment ten w dniu zakupu był w stanie surowym otwartym i znajdował się na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej. Ponadto Podatnicy ponieśli dalsze nakłady i zakończyli budowę budynku mieszkalnego. Z przedstawionego zawiadomienia wynika, że budowę zakończono i przystąpiono do użytkowania budynku 28.08.2000r.

Na mocy aktu notarialnego w dniu 19 września 2000r Przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej na podstawie art. 235 Prawa spółdzielczego przenoszą własność zabudowanej domem jednorodzinnym działki na rzecz Podatników.

Art.10 ust.1 pkt 8 lit”a” ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.) stanowi, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostaje dokonane przed upływem pięciu lat kalendarzowych, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości.

Z powyższego wynika, że Podatnicy do 19.09.2000r. nie byli właścicielami budynku, oddanego do użytkowania w dniu 28.08.2000r. gdyż właścicielem gruntu była w/w Spółdzielnia Mieszkaniowa, a budynek nie był odrębnym przedmiotem własności (art.48 K.c).W myśl art. 48 K. c do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Przepisy te wyrażają generalną zasadę, że budynek jako część składowa nieruchomości nie może być odrębnym przedmiotem własności i dzieli los prawny rzeczy głównej tj. gruntu. Wobec powyższego Podatnicy nie mogli nabyć w sensie prawnym własności budynku dopóki stał on na gruncie stanowiącym własność Spółdzielni Mieszkaniowej. Tak więc 5 letni termin, o którym mowa w art.10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy biegnie od daty 19.09.2000r. tj. od przeniesienia prawa własności działki zabudowanej domem mieszkalnym.

Należy zaznaczyć, że w powyższej sprawie nie ma znaczenia data wybudowania budynku. Dopiero z chwilą przeniesienia własności zabudowanej domem jednorodzinnym działki za ustalona kwotę, Podatnicy stali się prawnymi właścicielami tego budynku. Ponieważ nastąpiło to w dniu 19.09.2000r. tak więc nie minął jeszcze 5-letni okres liczony, w sposób wskazany w powołanym artykule tj. od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i w momencie sprzedaży przed upływem pięciu lat przychód ten podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od sprzedaży nieruchomości w wysokości 10%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj