Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/100/10/04
z 25 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/100/10/04
Data
2004.02.25



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
opodatkowanie zaliczek
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy traktować, z punktu widzenia przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zaliczki otrzymane przez eksportera towarów od kontrahentów zagranicznych na poczet przyszłych dostaw, przekraczające 50% wartości całego zamówienia.Zdaniem podatnika, w przypadku łącznego spełnienia dwóch warunków, o których mowa w art. 6 ust. 8a cytowanej ustawy (wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki oraz eksporter przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku), obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą przyjęcia zaliczki. Podatnikowi przysługuje wówczas prawo do stosowania 0% stawki podatku od towarów i usług. Natomiast w sytuacji nie spełnienia przez eksportera wyżej wymienionych kryteriów, zaliczkę otrzymaną od kontrahenta zagranicznego eksporter powinien traktować w taki sposób, jak zaliczkę otrzymaną na poczet sprzedaży w kraju.


Tutejszy organ podatkowy wskazuje, że problematyka powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku eksportu towarów, jeżeli przed wydaniem towaru pobrano co najmniej połowę ceny w formie przedpłaty, zaliczki, zadatku lub raty, uregulowana została w art. 6 ust. 8a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Stosownie do postanowień zawartych w tym przepisie, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia zapłaty, jeżeli:
- wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki,
- eksporter przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 21 ust. 2.

Powyższy przypadek stanowi wyjątek od zasad zawartych w art. 6 ust. 6 cytowanej ustawy, zgodnie z którym w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towarów poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz w art. 6 ust. 8 tej ustawy, regulującego powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu pobranych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi przedpłat, rat, zaliczek i zadatków z tytułu sprzedaży w kraju.

W związku z tym jedynie w sytuacji łącznego spełnienia wymienionych w art6 ust. 8a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym przesłanek, eksporterowi, wraz z powstaniem obowiązku podatkowego, przysługuje prawo do stosowania stawki 0%. Innym natomiast aspektem zastosowanej przez ustawodawcę takiej regulacji jest to, że w przypadku, gdy oba te warunki nie zostaną spełnione, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu otrzymanych zaliczek, wynoszących co najmniej połowę ceny towaru, nie powstaje.

Podkreślenia wymaga ponadto, że w przypadku, gdy podatnik opodatkował 0% stawką od towarów i usług otrzymaną zaliczkę i otrzymał zwrot kwoty różnicy podatku z tego tytułu (art. 21 ust. 2 ustawy), a następnie nie dotrzymał warunku wywozu towarów w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki, obowiązany jest do dokonania korekty rozliczeń i zwrotu otrzymanej z urzędu kwoty wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Biorąc pod uwagę powyższe, organ podatkowy wskazuje, że eksporter, który od kontrahenta zagranicznego pobrał zaliczkę na poczet przyszłych dostaw towarów, przekraczającą 50% zamówienia i nie spełnił warunków, o których mowa w art. 6 ust. 8a cytowanej ustawy (wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki oraz eksporter przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku) nie ma podstaw do traktowania jej w taki sposób, jak zaliczki otrzymanej na poczet sprzedaży w kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj