Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
L.IUS.XVII/415/5/04
z 13 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
L.IUS.XVII/415/5/04
Data
2004.01.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
budowa budynków
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
dokumentowanie wydatków
faktura VAT
nabycie prawa
prawo nabyte
przyłączenie do sieci
rachunki
ulga budowlana
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy wydatek dokumentowany rachunkiem za przyłączenie do sieci gazowej uprawnia do odliczeń w ramach ulgi budowlanej?


W odpowiedzi na pismo z dnia 10.12.2003 r. (uzupełnione na wezwanie w dniu 5.01.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r., podatek dochodowy od osób fizycznych zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na budowę budynku mieszkalnego.

Możliwość kontynuacji ww. ulgi wprowadziła ustawa z dnia 21.11.2001 r. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 2 ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1, lit. a - f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2002 r. przysługuje prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji poniesionych od 1.01.2002 r. do dnia 31.12.2004 r.

Wysokość wydatków na ww. cel ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej.

W związku z kontynuacją przez podatników budowy budynku mieszkalnego (w ramach tzw. praw nabytych), poniesiony został wydatek związany z przyłączeniem budynku do sieci gazowej. Wykonana usługa została potwierdzona rachunkiem wystawionym przez zakład gazowniczy, będący płatnikiem podatku VAT niekorzystającym ze zwolnienia. Szczegółowe warunki przyłączenia podmiotów do sieci gazowych zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 24.08.2000 r. (Dz. U. Nr 77, poz. 877). W myśl § 3 tego rozporządzenia, przyłączenie podmiotów do sieci gazowych następuje na podstawie umowy o przyłączenie i po spełnieniu warunków przyłączenia, określanych przez przedsiębiorstwo gazownicze zajmujące się przesyłaniem i dystrybucją gazu. Umowa o przyłączenie, oprócz innych warunków, powinna określać także wysokość opłaty za przyłączenie oraz sposób jej regulowania (§ 9 rozporządzenia). A zatem opłata za przyłączenie do sieci gazowej mieści się w zakresie wydatków na budowę budynku mieszkalnego.

Odrębną kwestią jest natomiast sposób dokumentowania poniesionych na ten cel wydatków. Odliczeniu od podatku w ramach przedmiotowej ulgi podlegają jedynie wydatki udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy).

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, zobowiązani są wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów wg zasad określonych w § 34 - 42, § 44/47, § 48 ust. 1 i 2, § 49 i § 51 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Oznacza to, że fakturami VAT dokumentuje się jedynie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT dokumentuje się zwykłymi rachunkami, notami księgowymi lub innymi dowodami księgowymi zewnętrznymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Zatem podatnik za wykonane czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, w tym przypadku za pobraną opłatę przyłączeniową, nie miał prawa do wystawienia faktury VAT a jedynie zwykły rachunek, co też uczynił.

Jednocześnie informujemy, iż zgodnie z zapisem § 45 pkt 5 powołanego powyżej rozporządzenia, fakturami mogą być również rachunki, o których mowa w art. 87 - 90 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pobieranie opłat za przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznych nie podlega przepisom o podatku od towarów i usług, dlatego też przedsiębiorstwa gazownicze pobierające takie opłaty nie mają uprawnień do wystawienia z tego tytułu faktur VAT, lecz rachunków, o których mowa w powołanym wyżej § 45 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r., traktowanych na równi z fakturami.

W świetle powyższego wydatek poniesiony z tytułu przyłącza gazowego do budynku mieszkalnego (tzw. oplata przyłączeniowa) podlega odliczeniu od podatku z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego, o ile przedsiębiorstwo wystawiające rachunek jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj