Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US.III-443/48/2003
z 22 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-443/48/2003
Data
2003.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wyłączenie zwrotów i obniżek


Słowa kluczowe
dotacja
własny środek trwały
zakup


Pytanie podatnika
Czy podatek naliczony VAT od zakupionych środków trwałych sfinansowanych w 25 % z dotacji z Funduszu Phare 2000 podlega w całości odliczeniu od podatku należnego zgodnie z odrębnymi przepisami?


W odpowiedzi na pismo z dnia 21.11.2003 r. (znak: L. dz. GZK 92/2003) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje jak niżej:

G. w P. zakupił samochód ciężarowy marki „Star” i belownicę do odpadów w celu rozszerzenia wykonywanej przez zakład działalności gospodarczej polegającej na poborze i uzdatnianiu wody o zbiórkę i recykling odpadów (transakcja udokumentowana została fakturą VAT). Na sfinansowanie zakupu wymienionego wyżej sprzętu podatnik otrzymał dotację z Urzędu Gminy w P.

Pytanie podatnika dotyczy możliwości skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wymienionymi wyżej zakupami.

Zgodnie z art. 19 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnik ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nakłada na podatników szereg ograniczeń w korzystaniu z tego prawa. Na podstawie art. 25 ust 1 pkt 3 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. W art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazano, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów sfinansowanych między innymi z dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług, które nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 21 ust 3 to znaczy towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zatem jeżeli otrzymana dotacja służy pokryciu kosztów zakupu towarów i usług zaliczonych w jednostce, która je nabyła do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych następnie do wykonywania czynności opodatkowanych, to z tytułu ich nabycia przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest zatem prawidłowe.

Jednocześnie informuje się, iż odpowiedź tut. organu będzie podlegała weryfikacji przez Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj