Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnie
PDF-415-2-2-KG-04
z 19 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-415-2-2-KG-04
Data
2004.03.19



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
pozarolnicza działalność gospodarcza
wysokość zaliczki


Pytanie podatnika
Czy podatnik w 2004 r. może wybrać uproszczoną formę wpłacania zaliczek miesiecznych na podatek dochodowy z prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli w zeznaniu podatkowym złożonym w 2003 r. (za 2002 r.) wykazał stratę z prowadzonej działalności gospodarczej, a w 2002 r. nie składał zeznania na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ w 2001 r. był opodatkowany zryczałtownym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie działając na podstawie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela pisemnej informacji na pisemne zapytanie z dnia 20.02.2004 r. (data wpływu pisma do Urzędu 25.02.2004 r.), dotyczące sposobu obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy z prowadzonej w 2004 r. działalności gospodarczej w uproszczonej formie w następującym stanie faktycznym.

W 2004 r. złożył Pan oświadczenie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy. W 2002 r. był Pan opodatkowany na zasadach ogólnych i poniósł Pan stratę z prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z czym zgodnie z art. 44 ust. 6b pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu ustalenia podstawy opodatkowania należy przyjąć dochód z 2001 r., ale w tym roku przychody z działalności gospodarczej opodatkował Pan zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, a wysokość odprowadzonego zryczałtowanego podatku wyniosła 14.981,- zł.

Uważa Pan, że w tym przypadku wysokość zaliczek na podatek dochodowy na 2004 r. w uproszczonej formie powinna stanowić 1/12 kwoty zapłaconego w 2001 r. zryczałtowanego podatku, pomniejszoną o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Pana stanowisko jest nieprawidłowe.

W niniejszej sprawie będą miały zastosowanie przepisy art. 44 ust. 6b i 6i ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Zgodnie z treścią powyższego przepisu podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, z zastrzeżeniem ust. 6h i 6i, przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym określonej w art. 27 ust. 1, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art. 45 ust. 1 (...):


1) w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo
2) w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej 2790 zł; jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej 2790 zł, nie są możliwe wpłaty zaliczek w umoszczonej formie.

Jak wynika z cytowanego wyżej przepisu koniecznym warunkiem jaki musi być spełniony aby podatnik mógł rozliczać zaliczki według uproszczonych zasad, jest osiąganie dochodu z działalności gospodarczej i wykazanie go w złożonym zeznaniu podatkowym o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przepisie tym nie ma mowy, że podstawą obliczenia tych zaliczek mógłby być (z uwagi na brak przesłanek określonych w art. 44 ust. 6a pkt 1) i pkt 2) przychód lub podatek wynikający z zeznania podatkowego składanego na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.)

Inne są bowiem zasady opodatkowania na zasadach ogólnych, gdzie podstawą opodatkowania jest dochód (stanowiący różnicę pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania), inne natomiast w zryczałtowanym podatku dochodowym, gdzie podstawą opodatkowania jest przychód.

W związku z powyższym, z uwagi na to że w zeznaniu podatkowym złożonym w 2003 r., za 2002 r. wykazał Pan stratę z działalności gospodarczej, a w 2002 r. nie składał Pan zeznania na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym (z uwagi na opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym) w 2004 r. nie może Pan korzystać z możliwości wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w uproszczonej formie bowiem nie spełnia Pan warunków określonych w przepisie art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj