Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
US 24/2170/415/5/2004
z 15 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 24/2170/415/5/2004
Data
2004.03.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
niepełnosprawni
ryczałty
zakład pracy chronionej
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy ryczałty samochodowe wypłacane niepełnosprawnym pracownikom Zakładu Pracy Chronionej na podstawie 2 pkt 12 lit.m rozporządzenia z 31.12.1998r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


- Świadczenia otrzymywane przez osoby niepełnosprawne ze środków PFRON oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż świadczenia te objęte są zwolnieniem podatkowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 27 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
W myśl tego przepisu wolne od podatku są otrzymane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków PFRON oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji. Wskazany w tym artykule zwrot ‘’...otrzymane zgodnie z odrębnymi przepisami...’’ odwołuje się w tym wypadku do ustawy z dnia 27.08.1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31.12.1998r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1999r. Nr 3, poz. 22). W art. 33 ust. 4 powołanej ustawy stwierdzono, że środki z tego funduszu przeznaczane są na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków. Natomiast w § 2 wspomnianego rozporządzenia określono rodzaje wydatków, które mogą być z niego finansowane. Zgodnie z § 2 pkt 12 lit. m rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31.12.1998r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych przeznaczone są na pomoc indywidualną na całkowity lub częściowy zwrot ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ryczałtów samochodowych za używany własny pojazd mechaniczny dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dla osób o lekkim stopniu niepełnosprawności z powodu uszkodzeń narządu ruchu.
W świetle tych regulacji, wypłata ryczałtów samochodowych zgodnie z § 2 pkt. 12 lit. m cyt. wyżej rozporządzenia wchodzi w zakres świadczeń na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków zakładowych funduszy rehabilitacji, a zatem na mocy art. 21 ust. 1 pkt. 27 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypłaty te zwolnione są od podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj