Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/86/EG/29/04
z 19 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/86/EG/29/04
Data
2004.03.19



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
ewidencja środków trwałych
stawka amortyzacyjna
środek trwały
wartość początkowa
wartość początkowa środków trwałych
wartość środków trwałych
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy można jednorazowo odliczyć amortyzację w wysokości 30% wartości zakupionego środka trwałego fabrycznie nowego zaliczonego do grupy 3-6 Klasyfikacji Środków Trwałych i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych wgrudniu 2003r.


Odpowiadając na pismo z dnia 01.03.2004 r. do Łódzkiego Urzędu Skarbowego w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje:

w związku z uchwaleniem ustawy z dnia 27.07.2002 r. o zmianie w podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 141, poz. 1179) podatnicy na podstawie art. 16k ust. 4ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) są uprawnieni do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w wysokości 30% wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych już w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji.

Nowe metody dokonywania odpisów amortyzacyjnych mają zastosowanie do środków trwałych wprowadzonych do ewidencji począwszy od 05.09.2002 roku, jeżeli zgodnie z wydaną na podstawie odrębnych przepisów Klasyfikacją Środków Trwałych (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1317 ze zm.), są one zaliczane do grup 3-6.

Podkreślić należy, że wprowadzone przepisy można stosować zarówno do środków trwałych nabytych, jak i wytworzonych we własnym zakresie. Środki te muszą jednak podlegać amortyzacji, tj. spełniać warunki określone w art. 16a ust. 1 lub ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W pierwszym roku podatkowym odpisów amortyzacyjnych można dokonać jednorazowo, jednak nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji lub zgodnie z art. 16k ust. 4 ustawy w równych ratach co miesiąc, co kwartał albo jednorazowo na koniec roku podatkowego.

Wobec powyższego stanowisko Spółki jest prawidłowe – po wprowadzeniu w miesiącu grudniu 2003 r. do ewidencji - zakupionego fabrycznie nowego środka trwałego, można naliczyć amortyzację w wysokości 30% na koniec roku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj