Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.I.415/20/04
z 16 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I.415/20/04
Data
2004.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
moment powstania obowiązku podatkowego
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
ryczałt ewidencjonowany
stawki podatku
termin płatności


Pytanie podatnika
  1. Proszę o ustalenie wysokości stawki zryczałtowanego podatku dochodowego. Prośba moja podyktowana jest tym, że ustawa o o zryczałtowanym podatku dochodowym, określa 17% podatek dla agentów prowadzących hurtową sprzedaż wyrobów włókienniczych (tj. tkanin, dodatków krawieckich, firan, pasmanterii itp),
  2. Następna moja wątpliwość dotyczy terminu rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Otóż umowę agencyjną zawarłam z dniem 02.01.2004r. Faktyczną działalność rozpoczęłam po załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem numeru REGON z dniem 03.02.2004r.
    Wobec powyższego uważam, że pierwszego rozliczenia powinnam dokonać do 20.03.2004r.


W związku z Pani zapytaniem prawnym z dnia 16.02.2004r., uzupełnionym w dniu 25.02.2004r. o własne stanowisko w sprawie:

  1. stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu pośrednictwa w sprzedaży detalicznej i hurtowej wyrobów włókienniczych
  2. terminu pierwszego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym z tytułu świadczenia ww. usług

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) ,informuje:

  1. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 2 stycznia 2004r. zawarła Pani umowy agencyjne z przedsiębiorcami, na podstawie których prowadzona będzie sprzedaż detaliczna i hurtowa wyrobów włókienniczych w imieniu dających zlecenie. Działalność gospodarczą jako agent zajmujący się sprzedażą wyrobów włókienniczych, odzieży, obuwia, artykułów skórzanych (symbol PKD 51-16Z), zarejestrowała Pani w dniu 12.01.2004r.
    Zgodnie z art. 758 §1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr .16, poz. 93 ze zm.) przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów oznaczonego rodzaju na rzecz dającego zlecenie albo do zawierania umów w jego imieniu.
    Art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) stanowi, że przez działalność usługową rozumie się pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).
    W myśl art. 6 ust. 1 tej ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym.
    Stawki ryczałtu określone zostały w art. 12 ust. 1 cyt. ustawy; w pkt. 2 lit. c tego przepisu postanowiono, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17% przychodów ze świadczenia usług w zakresie pośrednictwa w handlu hurtowym (PKWiU grupa 51.1), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy. Ww. załącznik zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych wg PKWiU. W poz. 3 tego załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa w sprzedaży określonego towaru lub określonej grupy towarów, gdzie indziej nie sklasyfikowane (symbol PKWiU – 51.18), zaś w poz. 4 - usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów, różnego rodzaju (symbol PKWiU – 51.19). Tak więc ten rodzaj usług został wyłączony z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
    Zgodnie z cytowaną na wstępie Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług – usługi pośrednictwa w handlu hurtowym w zakresie sprzedaży wyrobów włókienniczych, sklasyfikowane zostały pod symbolem 51.16, a zatem usługi te nie są wyłączone z opodatkowania ryczałtem i stosownie do ww. przepisu winny być opodatkowane 17% stawką ryczałtu.
    Natomiast usługi pośrednictwa w handlu detalicznym ww. wyrobów jako nie wymienione wśród opodatkowanych 17% stawką ryczałtu podlegają opodatkowaniu wg stawki 8,5% określonej w punkcie 3.ust.1 art.12 ww. ustawy.
    Z postanowień art. 12 ust. 3 cyt. ustawy wynika, że jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się wg stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W razie gdy podatnik, o którym m mowa w zdaniu poprzednim nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym, że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 20% albo 17%, w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
  2. Jak wskazano wyżej, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art, 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
    Art. 14 powołanej wyżej ustawy stanowi, że za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Stosownie do ust. 1c cyt. artykułu za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się z zastrzeżeniem ust. 1c -1g, dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym (...) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty (...).
    Zgodnie z art. 21 ust. 1 cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania.
    Jeżeli więc pierwszy przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu cyt. przepisów uzyskała Pani w miesiącu lutym 2004r. to rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanychza ten okres winno nastąpić w terminie do dnia 20 marca 2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj