Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US 72/ROP1/423/125/04/PS
z 3 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 72/ROP1/423/125/04/PS
Data
2004.03.03


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
łączenie spółek
przychód


Pytanie podatnika
Spółka pyta o ujmowanie przychodów i kosztów w przypadku łączenia Spółek.


Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego odpowiadając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08. 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) na zapytanie Spółki z dnia 21 stycznia 2004r. informuje, że zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz.U. z 2000r. Nr 76 poz. 694 ze zm.) ksiąg rachunkowych można nie zamykać w przypadku połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy rozliczenie przejęcia jednostki następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki.

Z opisanego w przedmiotowym zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółka X w dniu 31.10.2003r. połączyła się z kilkoma spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością które po połączeniu funkcjonują jako (niesamobilansujące się) jej oddziały.

Ponieważ połączenie to zostało zrealizowane metodą łączenia udziałów zgodnie z art. 44c ust. 3 ww. ustawy który stanowi, że łączenie metodą łączenia udziałów polega na sumowaniu poszczególnych pozycji odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów połączonych spółek, według stanu na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny.

W związku z powyższym w zaistniałej sytuacji nie powstał w dniu połączenia obowiązek o którym mowa w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. poz. 654 ze zm.) dla żadnej z łączących się spółek.

Wobec powyższego zeznanie roczne CIT-8 Spółka X powinna złożyć zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1ww. ustawy z uwzględnieniem postanowień zawartych w art. 44c ust. 3 ustawy o rachunkowości.

Z kolei treść art. 7 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 3, a w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, także straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, z wyjątkiem przekształconych spółek kapitałowych w inne spółki kapitałowe. Powyższy przepis dotyczy straty o której mowa w art. 7 ust. 2 ww. ustawy, a więc straty która powstała w danym roku podatkowym - czyli w analizowanej sytuacji w 2003 roku.

W sytuacji przedstawionej w zapytaniu wynika, że w spółkach przejmowanych nie można ustalić strat w 2003 roku ponieważ nie miały one obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych w tym okresie.

Brak tego obowiązku w spółkach przejmowanych oznacza, że w omawianym przypadku nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy ustalaniu dochodu lub straty Spółki X po połączeniu w odniesieniu do roku podatkowego 2003.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj