Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US 72/ROP1/423/23/04/PS
z 2 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 72/ROP1/423/23/04/PS
Data
2004.02.02



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leki
potrącalność kosztów


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione przez Spółkę na badania związane z wprowadzeniem na rynek nowego leku można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów oraz czy Spółka miała prawo uznać koszty badań jako koszty podatkowe w miesiącu otrzymania faktury od podmiotów, które wyżej wymienione badania przeprowadziły?


W odpowiedzi na zapytanie z dn. 27.11.2003 r. złożone przez Spółkę Sp.z o.o.(uzupełnione w dniach 23 i 28 stycznia 2004 r.) dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę na badania kliniczne leku o nazwie "xyz", na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137 poz. 926 ze zm)

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 15 ust 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr. 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Przychylając się do stanowiska Spółki zawartego w przedmiotowym zapytaniu należy stwierdzić, że koszty poniesione przez Spółkę na wykonanie badań klinicznych leku o nazwie "xyz" zostały poniesione w celu uzyskania przychodu. Poniesienie kosztów związanych z wykonaniem prac badawczych ww. leku było koniecznym warunkiem zarejestrowania i dopuszczenia leku do sprzedaży na terenie Polski. Okoliczność, iż lek ten nie został dopuszczony do obrotu (co okazało się po przeprowadzeniu badań klinicznych) i w związku z tym Spółka nie uzyska z tego tytułu żadnego przychodu, nie może stanowić podstawy do nieuwzględnienia poniesionych wydatków na badania ww. leku jako kosztów uzyskania przychodów.

Ważnym jest w świetle art. 15 ust. 1 ustawy, że wydatek ten został poniesiony w celu uzyskania przychodu i na taki przychód Spółka - jak pisze w zapytaniu - miała uzasadnione podstawy liczyć. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, jego poniesienie musi przynajmniej potencjalnie umożliwiać osiągnięcie przychodu oraz mieć bezpośredni związek z prowadzoną działalnością.

Tak więc z art. 15 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, nie wynika by warunkiem koniecznym było osiągnięcie przychodu z konkretnego żródła, tym samym dla uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu wystarczy jedynie obiektywne ustalenie istniejącej możliwości osiągniecia przychodu z danego żródła. Sytuacja taka miała miejsce w przedmiotowej sprawie.

Jak wynika z pisma - Zarząd Spółki po wprowadzeniu leku na polski rynek przewidywał roczne przychody z jego sprzedaży na około 4 mln zł.

Odnośnie drugiego pytania, czy Spółka miała prawo uznać koszty badań jako koszty podatkowe w miesiącu otrzymania faktur od podmiotów je przeprowadzających należy stwierdzić, że kwestie zaliczenia wydatków (kosztów) do poszczególnych okresów podatkowych reguluje art. 15 ust. 4 ww. ustawy.

Stosownie do tego przepisu, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Mając na uwadze regulacje zawarte w art. 15 ust. 4 ustawy należy stwierdzić, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne w tym roku podatkowym którego dotyczą, gdy natomiast nie odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego to mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tego roku podatkowego, w którym zostały poniesione.

Biorąc pod uwagę powyższe normy prawne należy stwierdzić, że Spółka postąpiła prawidłowo kwalifikując koszty badań jako koszty podatkowe w miesiącu otrzymania faktur od wykonawców tych badań.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj