Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/005/2-184/03/WK
z 30 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/2-184/03/WK
Data
2003.06.30



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
nieruchomości
wartość rynkowa
zamiana
zbycie praw
zbycie rzeczy


Pytanie podatnika
Jak należy rozliczyć dochody uzyskane w wyniku zamiany nieruchomości?


W uzupełnieniu pisma Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z dnia 03.06.2003 r., Nr PB1/423/11/03/KW stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydaną w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Izba Skarbowa w Krakowie, działając na podstawie art. 14 b § 2 w/w ustawy stwierdza, co następuje.

Z treści pisma skierowanego do Urzędu Skarbowego wynika, że Jednostka zamierza dokonać zamiany prawa własności nieruchomości położonej w Krakowie obejmującej działkę zabudowaną nr x i działkę niezabudowaną nr x łącznej wartości 2.957.000,00 zł. na prawo użytkowania wieczystego działki i własność znajdujących się na tej działce budynków stanowiących odrębną nieruchomość - o łącznej wartości 4.171.000,00 zł., której użytkownikiem wieczystym i właścicielem budynków jest „U" w Krakowie. Jednostka podnosi też, że w umowie zamiany nieruchomości postanowiono, że pomiędzy stronami nie będzie dochodzić do dopłat ani żadnych rozliczeń finansowych z powodu nakładów, które Szpital poniósł na nieruchomość jaką ma uzyskać w wyniku zamiany.

W tym stanie faktycznym, pojawia się problem, czy dochody uzyskane w wyniku planowanej zamiany, które w całości jak stwierdza Jednostka - zostaną przeznaczone na działalność statutową w zakresie ochrony zdrowia, korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych.

Aby określić skutki podatkowe umowy zamiany należy przeanalizować treść umowy zawartej pomiędzy stronami w kontekście przepisów kodeksu cywilnego i ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.).

Umowę zamiany reguluje art. 603 kc, który stanowi, że przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie do przeniesienia własności innej rzeczy, przy czym w art. 604 kc zaznaczono, że do zamiany stosuje się odpowiednie przepisy o sprzedaży.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji umowy zamiany, dlatego też należy w tym względzie kierować się przepisami kodeksu cywilnego i rozliczyć skutki tej operacji na takich zasadach jakie obowiązują wobec transakcji odpłatnego zbycia. Zatem opierając się na przepisach ustawy o podatku od osób prawnych należy ustalić przychód z tytułu dokonanej zamiany (odpłatnego zbycia), koszt uzyskania tego przychodu oraz określić wartość początkową otrzymanych w zamian składników majątkowych.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 w/cyt. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. W przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, kosztem uzyskania przychodu - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy - są wydatki poniesione na ich nabycie zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16 h ust. 1 pkt 1 ustawy.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje, Jednostka do przychodu powinna zaliczyć kwotę odpowiadającą wartości rynkowej zbywanych (przekazanych w formie zamiany) składników majątkowych, a do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na ich nabycie, zaktualizowane, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Składniki majątkowe otrzymane w wyniku zamiany należy przyjąć do ewidencji w wartości początkowej, ustalonej zgodnie z art. 16 g ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. według ceny nabycia, za którą w myśl art. 16 ust. 3 ustawy uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. W rozpatrywanym przypadku Jednostka dla ustalenia wartości początkowej składników majątkowych otrzymanych w wyniku zamiany, powinna przyjąć, jako kwotę należną zbywcy, wartość tych składników, określoną w umowie zamiany.

Dochód osiągnięty na przedstawionej operacji zamiany, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa. w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, jeżeli zostanie przeznaczony na cele ochrony zdrowia i nie wydatkowany w innym zakresie. Zwolnienie to ma zastosowanie także, gdy dochód (jak w tym przypadku) jest przeznaczony na nabycie środków trwałych służących bezpośrednio realizacji celów preferowanych ustawowo np. ochrona zdrowia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj