Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
II/423-02/04/MZ
z 15 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II/423-02/04/MZ
Data
2004.03.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
koszty uzyskania przychodów
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
  1. W grudniu 2003r. Spółka sprzedała lokal magazynowy (stanowiący odrębną nieruchomość), który sama nabyła w 1993r.
    Wówczas Spółka korzystała z ulgi inwestycyjnej na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych na terenie gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym (Dz. U. Nr 59, poz. 266). Zgodnie z w/w rozporządzeniem, odliczeniu podlegało 50 % kwoty wydatków inwestycyjnych. Odpisy z tytułu zużycia tego środka trwałego w 50 % stanowiły koszty uzyskania przychodów.
    Czy w świetle przedstawionych faktów nieumorzona wartość środka trwałego będzie w całości stanowiła koszty uzyskania przychodów, czy też na podstawie art. 16 ust. 1 pkt. 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszt uzyskania przychodów stanowić będzie 50 % nieumorzonej wartości środka trwałego ?
  2. Spółka przekazała w 2003 r. darowiznę w towarach handlowych na cele określone w art. 18 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
    W jaki sposób ustalić wartość darowizny podlegającą odliczeniu od dochodu:
    • Czy w cenie rynkowej (sprzedaży) powiększonej o podatek od towarów i usług,
    • czy w cenie nabycia powiększonej o podatek od towarów i usług ?


Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w indywidualnej sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 05.02.2004r. (data wpływu 06.02.2004r.) uzupełnionej o informacje zawarte w piśmie z dnia 17.02.2004r.

Odpowiadając na zapytanie Spółki, dotyczące kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości oraz odliczenia od dochodu darowizn rzeczowych, tutejszy organ podatkowy informuje:

  1. Podstawę rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie stanowi przepis art. 16 ust. 1 pkt. 1 w związku z art. 16h ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zatem w stanie faktycznym przedstawionym w piśmie Spółki, podatnik określając koszt uzyskania przychodów ze sprzedaży lokalu magazynowego powinien uwzględnić odpisy amortyzacyjne w ujęciu bilansowym (tj. stanowiące i nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów) a nie podatkowym. Kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości jest nieumorzona wartość środka trwałego rozumiana jako wartość początkowa środka trwałego pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych zgodnie z przepisem art. 16h ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis art. 16 ust. 1 pkt. 48 ww. ustawy nie ma zastosowania do nieumorzonej wartości nieruchomości.
  2. Darowizna towarów co do zasady jest traktowana na równi ze sprzedażą i jest czynnością opodatkowaną na podstawie art. 2 ust. 3 pkt. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Obowiązek dokumentowania przekazania towarów w formie darowizny fakturą wewnętrzną VAT określa art. 32 ust. 4 ww. ustawy. Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o VAT podstawą opodatkowania darowizny jest wartość towarów lub usług obliczona według cen sprzedaży stosowanych w obrotach z głównym odbiorcą (odbiorami), a w przypadku braku odbiorcy – według przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku z dnia przekazania darowizny, zmniejszona o kwotę należnego podatku. Od tak ustalonej podstawy opodatkowania nalicza się podatek należny VAT według stawki właściwej dla przedmiotu opodatkowania. Wartością darowizny podlegającą odliczeniu od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) będzie wartość brutto wynikająca z faktury VAT. Zgodnie z art. 18 ust. 1b ustawy jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj