Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
USPD-423/5/04
z 11 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USPD-423/5/04
Data
2004.02.11



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz inicjalny
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest zaliczenie czynszu inicjalnego w związku z zawartą umową leasingu operacyjnego do kosztów uzyskania przychodów.


Zgodnie z art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z roku 2000 poz. 654 ze zm.) opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1/ została zawarta na czas oznaczony stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2/ suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Z załączonej do pisma Spółki umowy wynika, iż zawarta umowa posiada charakter umowy leasingu operacyjnego.

W odniesieniu do umów leasingu o charakterze operacyjnym zgodnie z art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych opłaty ustalone w umowie leasingu (t.j. raty oraz inne świadczenia np. czynsz inicjalny) są przychodem finansującego. Analogicznie wydatki te po stronie korzystającego stają się kosztem uzyskania przychodu.

Należy pamiętać, że przy kwalifikowaniu tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu mają zastosowanie zasady ogólne, określone w art. 15 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego oraz załączonej umowy wynika, że czynsz inicjalny jest opłatą wstępną wnoszoną przez podatnika na poczet rat leasingu operacyjnego i zgodnie z powołanymi wyżej przepisami stanowi koszt uzyskania przychodu w momencie zapłaty.

W związku z powyższym, pogląd wyrażony przez podatnika, zarówno co do zaliczenia czynszu inicjalnego jak i momentu jego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu, należy uznać za właściwy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj