Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim
PDI/415-8/2004
z 25 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-8/2004
Data
2004.02.25



Autor
Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
przyspieszona amortyzacja
środek trwały



Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z zapytaniem zawartym w piśmie z dnia 09.02.2004 r. dotyczącym informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśniam co następuje:

W złożonym piśmie zapytuje Pan czy w 2003 roku mógł Pan dokonywać odpisów amortyzacyjnych metodą degresywną przy zastosowaniu stawki podwyższonej o współczynnik 3 z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie gminy Wodzisław Śląski będącej gminą zagrożoną recesją i degradacją społeczną zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno – finansowe i inne preferencje.

Zgodnie z art. 22k ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w przypadku używania środków trwałych określonych w ust. 1, w zakładzie danego podatnika położonym na terenie gminy o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo w gminie zagrożonej recesją i degradacją społeczną, których wykaz na podstawie odrębnych przepisów ustala Rada Ministrów – stawki podane w wykazie stawek amortyzacyjnych można podwyższyć przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 3,0 dokonując obliczenia odpisów amortyzacyjnych metodą degresywną .

Wykaz gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym stanowi załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym.

Załącznik ten nie obejmuje jednak miasta Wodzisław Śląski.

Miasto Wodzisław Śląski zostało natomiast wymienione w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno – finansowe i inne preferencje (Dz. U. z 2002 r. Nr 62, poz. 560).

Jednakże, zgodnie z § 1 ww. rozporządzenia, instrumenty ekonomiczno – finansowe i inne preferencje przewidziane w ustawach wymienionych w § 1 pkt 1-3, stosuje się w 2002 roku tylko w powiatach (gminach) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną.

W związku z tym, że przepisy ww. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. mają zastosowanie jedynie do 2002 roku, brak jest podstaw zastosowania w 2003 roku podwyższonej stawki amortyzacyjnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj