Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD2/415/001/2004
z 11 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD2/415/001/2004
Data
2004.02.11



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
renta
renta wyrównawcza
zaniechanie
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy renty wyrównawcze wypłacane na podstawie wyroku sądowego zapadłego w 2002 roku są opodatkowane w 2003 r. i 2004 r. podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


W stanie prawnym obowiązującym w 2003 roku ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych korzystały renty wyrównawcze (art. 444 Kodeksu cywilnego) przyznane na podstawie wyroku sądowego. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowił, że wolne od podatku dochodowego są „inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku sądowego do wysokości określonej w tym wyroku (...)".

Dodatkowo informuje się, że zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) - Dz. U. Nr 10, poz. 81 - zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od odszkodowań wypłaconych na podstawie umowy lub ugody zawartej miedzy stronami w postaci renty, otrzymanej na podstawie przepisów prawa cywilnego, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, czyli od renty wyrównawczej zwanej też uzupełniającą. Zaniechanie w świetle § 2 tego rozporządzenia ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 01 stycznia 2003 r. do dnia 31 grudnia 2003 r.

W odniesieniu do rent wyrównawczych wypłacanych w 2004 r. wyjaśnia się, że na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 10 lit a ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) od dnia 01 stycznia 2004 r. dokonano nowelizacji ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na mocy tego przepisu w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano pkt 3c, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

Treść tego zwolnienia odpowiada treści art. 444 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), będącego podstawą przyznawania rent wyrównawczych. Zgodnie z art. 444 § 2 kodeksu cywilnego jeżeli poszkodowany (w wyniku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia) utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.

Zatem w świetle ww. artykułu 21 ust. 1 pkt 3c o podatku dochodowym od osób fizycznych renty wyrównawcze wypłacane w 2004 r. są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj