Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/OPBW/423/13/04/SW
z 6 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/OPBW/423/13/04/SW
Data
2004.02.06



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
ograniczony obowiązek podatkowy
rada nadzorcza
wynagrodzenie członka rady nadzorczej
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku gdy Spółka będzie wypłacała wynagrodzenie za posiedzenia Rady Nadzorczej jej członkom, będących obywatelami USA i Szwajcarii oraz czy powstanie obowiązek podatkowy w przypadku gdy Walne Zgromadzenie powoła na członka Rady Nadzorczej ww. osoby bez wypłaty wynagrodzenia za udział w posiedzeniach Rady.


Przychody osób pełniących funkcję członka Rady Nadzorczej na podstawie aktu powołania przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zaliczane są każdorazowo do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, wymienionej jako odrębne źródło przychodów w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz.176 z 2000 r. ze zm.). Uszczegółowienie i rodzajowy podział przychodów z działalności wykonywanej osobiście zawiera art. 13 ww. ustawy. W art. 13 pkt 7 ustawy wymieniono przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Ponieważ, jak wynika z pytania, członkami Rady Nadzorczej będą obcokrajowcy, szczególnego znaczenia nabiera określenie zakresu obowiązku podatkowego, jakiemu osoby te będą podlegały. W stanie prawnym obowiązującym w 2004r. zakres obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych może być dwojaki:

  • nieograniczony
  • ograniczony obowiązek podatkowy.

Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, objęte zostały jedynie osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium RP (art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym).

Natomiast ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy osób fizycznych nie mających na terytorium RP miejsca zamieszkania, uzyskujących dochody z pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie stosunku pracy lub stosunku służbowego, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium RP (art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym).

Jak wynika z pisma jednostki, osoby które będą sprawować funkcję członków Rady Nadzorczej w jednostce są obywatelami USA i Szwajcarii, podlegać więc będą ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art. 3 ust. 2a ww. ustawy, a dochód osiągną w oparciu o akt powołania, wówczas przychody tych osób podlegać będą opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% osiągniętego przychodu zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym. Należy w tym miejscu podkreślić, że zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy, przepisy ust. 1 (tj. opodatkowujące dochody osób objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym) stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest RP. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy jest jednakże możliwe wyłącznie po uzyskaniu od podatnika zaświadczenia o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie za granicą dla celów podatkowych, wydanego przez właściwą administrację podatkową (certyfikat rezydencji). Natomiast, jeżeli ww. osoby będą pełniły obowiązki członków Rady Nadzorczej bez wypłaty wynagrodzenia nie wystąpi obowiązek podatkowy u tych osób, ponieważ nie uzyskają przychodu, o którym mowa w art. 13 pkt 7. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54, poz. 654 z 2000r. ze zm.) jednostka osiągnie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj