Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-18/EJ/04
z 10 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-18/EJ/04
Data
2004.03.10



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
energia elektryczna
podatek od towarów i usług
rabaty
skonto
zbiorowy układ pracy


Pytanie podatnika
- dotyczy podstawy opodatkowania podatkiem VAT za sprzedaż energii elektrycznej na rzecz pracowników na mocy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.


Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 6.02.2004 r. (data wpływu – 10.02.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), w przedmiocie określenia podstawy opodatkowania przy sprzedaży energii elektrycznej na rzecz pracowników, uprzejmie wyjaśnia:

Z pisma złożonego przez Spółkę w dniu 10.02.2004 r. wynika, że firma nabywa energię elektryczną z innych źródeł po przyjętych cenach rynkowych oraz taryfowych zatwierdzonych przez Prezesa "U." bez jakiegokolwiek upustu. Odpłatność pracownika za zużycie 1 kWh energii elektrycznej stanowi 20% ogólnie obowiązującej taryfy dla gospodarstw domowych. Różnica pomiędzy ceną ustaloną dla innych odbiorców, a ceną ustaloną dla pracownika (80% wartości ceny) stanowi koszt Zakładu jako świadczenie ponoszone na rzecz pracownika, a u pracownika dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Prawo do ulgowej odpłatności za korzystanie z energii elektrycznej przysługuje pracownikom zatrudnionym w Zakładzie na mocy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy z dnia 30.09.1993 r.

Zdaniem Spółki podstawę opodatkowania podatkiem VAT za sprzedaną energię elektryczną na rzecz pracowników stanowi kwota wyliczona według taryfy pracowniczej, a nie według taryfy ogólnie obowiązującej dla odbiorców Zakładu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Art. 15 ust. 2 w/w ustawy stanowi, że: obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów oraz zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Rabaty pomniejszają obrót, gdy zostały przyznane w ciągu roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi.

Rabat nie musi wynikać wyłącznie ze stosunku cywilnoprawnego, może być także udzielony w ramach stosunku pracy. Ważne, aby był on prawnie dopuszczalny i należycie udokumentowany. Z pisma wniesionego przez Spółkę wynika, że dofinansowuje ona w znacznym stopniu przekazanie towaru (energii elektrycznej) na rzecz pracowników, stosuje więc upust w cenie, będący swoistym rabatem.

Jeżeli rabat został udzielony przed wystawieniem faktury w stosunku do wcześniej ustalonej ceny towaru, to zmniejsza on cenę jednostkową netto towaru oraz wartość netto.

Częściowe nieodpłatne przekazanie towaru na rzecz pracowników nie jest świadczeniem osobistym na rzecz pracowników, ponieważ nie jest ono obrotem cywilnoprawnym, lecz wynika z przepisów prawa pracy (układu zbiorowego pracy) i w związku z tym w tej części nie podlega ustawie o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj