Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.II-PDF/415/34/04
z 16 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.II-PDF/415/34/04
Data
2004.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
cel darowizny
darowizna
kultura fizyczna
odliczenie od dochodu
sport


Pytanie podatnika
- w przedmiocie odliczeń darowizn dokonanych w roku 2003 na cele kultury fizycznej i sportu.


Pismem z dnia 23.02.2004 r. zwrócił się Pan do tut. Urzędu z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie odliczeń darowizn dokonanych w roku 2003 na cele kultury fizycznej i sportu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przekazał Pan w roku 2003 darowiznę na w/w cele - Klubowi Sportowemu z poleceniem przeznaczenia jej na sfinansowanie wyjazdów wskazanej z nazwiska zawodniczki na Mistrzostwa Świata Weteranów w 2004 r. w Nowej Zelandii i Mistrzostwa Europy w Danii.

Fakt wskazania określonej osoby na przelewie bankowym budzi pańskie wątpliwości - co do tego, czy zostały spełnione wymogi do zastosowania odliczenia tej darowizny od dochodu.

Odpowiadając na powyższe zapytanie - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie - stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) - wyjaśnia co następuje:

Instytucja darowizny jest określona w art. 888-902 Kodeksu cywilnego i ma zastosowanie również do darowizn, o których mowa w prawie podatkowym.

Przepisy te stanowią, m.in. że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Nieodpłatność świadczenia oznacza, że darczyńca w zamian za uczynioną darowiznę nie może uzyskać jakiegokolwiek ekwiwalentu ani w chwili dokonywania darowizny, ani w przyszłości.

Umowa ta może zawierać również polecenie. Fakt umieszczenia go w umowie darowizny nie zmienia charakteru, ani rodzaju umowy, a zatem nie ma to wpływu na pozbawienie możliwości odliczenia od dochodu darowizn, których dokonano zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 9 i ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.). W opisanym przypadku nie mamy do czynienia ze zmianą po stronie obdarowanego. Jest nim nadal klub sport i tylko on ma prawo do rozporządzenia przedmiotem darowizny.

W świetle powyższego przekazana na rzecz osoby prawnej darowizna podlega odliczeniu od dochodu - na podstawie wyżej cyt. przepisu - mimo, że darczyńca wskazał (w formie polecenia) cel i osobę trzecią , na której rzecz przedmiot darowizny ma być przeznaczony.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj