Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2/433-8/04
z 16 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/433-8/04
Data
2004.03.16



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Niewłaściwe pobranie podatku przez organ celny

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Nadpłata --> Określenie wysokości nadpłaty


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
decyzja
decyzja administracyjna
decyzja celna
decyzja określająca
decyzja podatkowa
dokumenty celne
import towarów
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek należny
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
stwierdzenie nadpłaty
zgłoszenie celne
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z decyzji Naczelnika Urzędu Celnego (wydanej po weryfikacji zgłoszenia celnego) oraz, czy różnica pomiędzy wpłaconą kwotą podatku od towarów i usług wynikającą z dokumentu celnego SAD, a kwotą wynikającą z w/w decyzji należy wykazać w deklaracji VAT-7?


Zgodnie z art. 19 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Jednocześnie kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2 w/w ustawy, a w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentów celnych.

Z przedstawionego przez Spółkę we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w miesiącu wrześniu 2003 r. dokonano importu towarów. Dokument celny potwierdzający przedmiotowy import zawierał dane niezgodne ze stanem rzeczywistym, a zatem nie stanowił podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Powyższe wynika z postanowień § 48 ust. 4 pkt 5 lit. a i b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), zgodnie z którym, w przypadku, gdy wystawiono dokumenty celne stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane względnie podające kwoty niezgodne ze stanem faktycznym, dokumenty te nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Do takich dokumentów należał opisany dokument celny, w którym wartość importowanego towaru nie pokrywa się ze stanem rzeczywistym.

Został on zweryfikowany decyzją naczelnika urzędu celnego określającą podatek od towarów i usług w prawidłowej wysokości i w oparciu o wyżej cytowany przepis art. 19 ust. 1 i 2 - Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tej decyzji będącej również dokumentem celnym – w terminie określonym w art. 19 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy.

Na podstawie art. 74a w związku z art. 72 § 1 ust. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) właściwy organ podatkowy stwierdza nadpłatę w wysokości nadpłaconego podatku, po złożeniu przez Spółkę wniosku, o którym mowa w art. 75 § 2 pkt 1c w/w ustawy.

Zgodnie z brzmieniem art. 11g ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, organem podatkowym właściwy m.in. w sprawie postępowań dotyczących zwrotu nadpłaty - w zakresie podatku od towarów i usług jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla podatnika.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z brzmieniem art. 11h pkt 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, w przypadku, gdy w wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego okaże się, że kwota podatku została nadpłacona, podatnikowi nie przysługuje zwrot nadpłaconego podatku od towarów i usług, jeżeli kwota nadpłaconego podatku pomniejszyła kwotę podatku należnego.

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku kwota nadpłaconego podatku nie pomniejszyła kwoty podatku należnego. Zatem w momencie stwierdzenia przez organ podatkowy nadpłaty, jej zwrot, zgodnie z art. 77b § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa następuje na wskazany rachunek bankowy podatnika. Jak wynika z powyższego, kwota nadpłaty nie podlega wykazaniu w deklaracji VAT-7.

Jednocześnie informuję, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj