Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.I.2-423-1/03
z 4 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I.2-423-1/03
Data
2004.03.04



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
darowizna
odliczenia od podatku
odliczenie od dochodu
stowarzyszenia
warunki odliczenia


Pytanie podatnika
Wskazanie podstawy prawnej odliczania darowizn przekazanych na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w 2004 r.


W 2003 r. podstawą do odliczania darowizn przekazanych na rzecz ochotniczych straży pożarnych były dla darczyńców stanowiących osoby fizyczne – art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy z dnia 6 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Podatnicy, opłacający podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogli na podstawie art. 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) odliczyć od przychodów wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym , jeżeli nie zostały odliczone od dochodu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.
Dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej podstawą do odliczania darowizn był art. 18 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Wymienione przepisy umożliwiały odliczenie od dochodu lub przychodu (ryczałt) darowizn na budowę strażnic jednostek ochrony przeciwpożarowej, w rozumieniu przepisów o ochronie przeciwpożarowej oraz ich wyposażenie i utrzymywanie – do wysokości nie przekraczającej 10 % dochodu lub przychodu opodatkowanego ryczałtem.

Ponadto na podstawie art. 27d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) już w zeznaniu za 2003 rok osoby fizyczne mogą pomniejszyć podatek dochodowy wynikający z zeznania za rok podatkowy, o którym mowa w art. 45 ust. 1 od dochodów uzyskanych przez podatników, na których ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy, jeżeli podatnik w terminie od 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie, do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Zmniejszenie podatku z tego tytułu nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 1 % podatku za rok podatkowy, obliczonego zgodnie z art. 27 i pomniejszonego zgodnie z art. 27a, 27b i 27c, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 6 ust. 2 i 4, a wpłata winna być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego.
Zmniejszenie stosuje się, jeżeli dokonana wpłata nie została odliczona od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z podobnego zmniejszenia podatku za 2003 r. mogą skorzystać na podstawie art. 14a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) podatnicy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych.

W 2004 r. osoby fizyczne mogą na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) pomniejszać dochód, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a – 30c ustawy o kwoty darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele - w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 350 zł.

Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej mogą w 2004 r. odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie- łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1. Łączna kwota odliczeń z tytułów wymienionych w ust. 1 pkt 1- na rzecz organizacji pożytku publicznego i 7 - na rzecz kultu religijnego nie może przekroczyć 10 % dochodu.

Odliczenia, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego winny być udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy tej organizacji.

Zmniejszenie dochodu (przychodu) lub podatku nie dotyczy wpłat oraz darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Reasumując, aby darczyńca mógł skorzystać z odliczeń na podstawie przepisów regulujących zasady opodatkowania, obdarowany, tj. Ochotnicza Straż Pożarna musi wykazać się statusem organizacji pożytku publicznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj