Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piszu
PP/443/17/03
z 16 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/17/03
Data
2003.12.16



Autor
Urząd Skarbowy w Piszu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
dystrybucja (rozprowadzanie)
odstąpienie od umowy
rozwiązanie umowy


Pytanie podatnika
- dotyczy podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowego.


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 03.12.2003 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piszu działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje:

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:

  • sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie Rzeczpospolitej Polskiej,
  • eksport i import towarów lub usług,
  • świadczenia usług oraz przekazania lub zużycia towarów na potrzeby reprezentacji albo reklamy,
  • przekazania przez podatnika towarów oraz świadczenia usług na potrzeby osobiste podatnika, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników,
  • zamiany towarów, zamiany usług oraz zamiany usługi na towar i towaru na usługę,
  • wydania towarów lub świadczenia usług w zamian za wierzytelności,
  • wydania towarów lub świadczenia usług w miejsce świadczenia pieniężnego,
  • dostarczenia produktów rolnych na podstawie umowy kontraktacji,
  • darowizn towarów nie wymienionych w pkt 2,
  • świadczenia usług, o których mowa w ust. 1, bez pobrania należności,
  • wydania towarów lub świadczenia usług w zamian za czynności nie podlegające opodatkowaniu,
  • towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie zostały odsprzedane w przypadku między innymi zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Według art. 4 pkt 1 i 2 cytowanej ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej. Usługami są zaś:

  • usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,
  • roboty budowlano-montażowe,
  • sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
  • oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
  • udzielanie licencji lub upoważnianie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego - w odniesieniu do programu komputerowego.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że zajmuje się Pan sprzedażą gazu propan – butan w butlach 11 kg i zawarł umowy z dystrybutorami sprzedającymi gaz w Pana imieniu i na Pana rachunek. Dystrybutorzy wynagradzani są w formie prowizji, której wysokość uzależniona od ilości sprzedanego gazu. Sprzęt związany z dystrybucją gazu pozostaje przy tym własnością firmy S. sp. z o.o., od której gaz jest nabywany. Umowy te zamierza Pan rozwiązać i następnie odpłatnie umożliwić podpisanie przez te osoby umów z inną firmą sprzedającą gaz nabywany od firmy S. sp. z o.o.

Czynności takiej nie można uznać – w świetle przytoczonych wyżej przepisów - za usługę ani też za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Transakcja taka nie będzie mogła być zatem udokumentowana fakturą VAT.

Zgodnie bowiem z art. 32 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 8 cytowanej ustawy, faktura VAT jest dokumentem stwierdzającym dokonanie czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Właściwym dokumentem potwierdzającym dokonanie takiej transakcji będzie w tej sytuacji rachunek.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko Pana zawarte w zapytaniu z dnia 03.12.2003 r. uznać należy za prawidłowe tylko w zakresie braku podstaw do potraktowania opisanej transakcji jako czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj