Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/1-0050/92/03
z 8 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/1-0050/92/03
Data
2003.12.08



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
leasing
opłata leasingowa
potrącalność kosztów
rata leasingowa


Pytanie podatnika
uzupełnić


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany odpowiedzi udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli pismem z dnia 7.10.03 r. (znak: US. I-415/6/50/2003), ponieważ jest ona nieprawidłowa.

W przepisach art. 23a – 23k ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) określono pojęcie samej umowy leasingu, podział umów ze względu na skutki podatkowe oraz sposób rozliczania leasingu dla celów podatku dochodowego.

Na podstawie przedłożonej przez podatnika kopii umowy należy stwierdzić, że zawarta umowa leasingu nie może być zakwalifikowana jako umowa leasingu operacyjnego, o której mowa w art. 23b ww. ustawy, spełnia jednak warunki określone w art. 23f ww. ustawy o podatku dochodowym, albowiem:

  1. została zawarta na czas oznaczony – 6 miesięcy,
  2. zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy dokonuje korzystający – „wartość ofertowa (...) jest podstawą do dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez leasingobiorcę”,
  3. suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (na sumę tę składa się czynsz inicjalny, czyli opłata wstępna, raty leasingowe oraz cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu jej podstawowego okresu, ponieważ w umowie cena ta została określona - zgodnie z art. 23j ust. 1 ww. ustawy).

W zaistniałej sytuacji do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego opłaty leasingowe zalicza się jedynie w części niestanowiącej spłaty wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Nie będą więc kosztem uzyskania przychodu bezzwrotne opłaty początkowe składające się na wartość przedmiotu umowy leasingu oraz ta część wartości rat leasingowych, która stanowi spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu. Za koszt uzyskania przychodu u korzystającego uznaje się natomiast część rat leasingowych stanowiącą spłatę odsetek od wartości sfinansowanej przez finansującego inwestycję.

Przy rozliczeniu opłat leasingowych ma zastosowanie art. 22 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy. Moment zaliczenia poniesionych wydatków w koszty uzyskania przychodu jest uzależniony od rodzaju ksiąg prowadzonych przez podatnika. Sposób zaliczenia kosztów uzyskania przychodów reguluje art. 22 ust. 4, 5 i 6 ww. ustawy, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Jednak u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione. Zasada ta ma zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj