Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP1/423/16A/O4/EO
z 27 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP1/423/16A/O4/EO
Data
2004.01.27



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
amortyzacja
preferencyjna stawka amortyzacji


Pytanie podatnika
Czy Spółka w roku obrotowym trwającym od października 2003 r. do września 2004 r. może w dalszym ciągu stosować tę samą stawkę amortyzacyjną na podstawie art. 16k ust. 4 ustawy dla nowo nabytych środków trwałych z grupy 3-6 klasyfikacji, czy też może ją stosować tylko do końca roku kalendarzowego?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16 grudnia 2003 r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje:

z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w roku podatkowym trwającym od 01.10.2002 r. do 30.09.2003 r. dokonywała odpisów amortyzacyjnych od zakupionych fabrycznie nowych środków trwałych, stosując stopę amortyzacji 30% zgodnie z art. 16k ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr. 54 ze zm.).

Zgodnie z nową metodą amortyzacji określoną przepisem art. 16k ust. 4-6 wprowadzonym ustawą z dnia 27.07.2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 141, poz. 1179) podatnicy są uprawnieni do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w wysokości 30% wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych już w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji.

W myśl przepisu art. 16k ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w pierwszym roku podatkowym, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji,odpisów amortyzacyjnych (30% wartości początkowej) można dokonywać jednorazowonie nie wcześniej jednak niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji, lub zgodnie z art. 16k ust. 4 , tj. w równych ratach co miesiąc, lub co kwartał lub jednorazowo na koniec roku podatkowego. W następnym roku podatkowym podatnicy dokonują odpisów amotryzacyjnych zgodnie z art. 16k ust. 1 bądź art. 16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem w następnym roku podatkowym, trwającym w przypadku Spółki od 01.10.2003 r. do 30.09.2004 r. Podatnik jest zobowiązany stosować zasady zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów na zasadach jak poniżej.

Preferencyjne zasady amortyzacji w stosunku do fabrycznie nowych środków trwałych odnoszą się jedynie do roku podatkowego, w którym wprowadzono je do ewidencji środków trwałych, a więc jak wynika z pisma w roku podatkowym 2002/2003. W następnym roku podatkowym podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej zgodnie z zasadami określonymi w art. 16k ust. 1 ustawy (metoda degresywna z zastosowaniem współczynnika nie większego niż 2,0) lub art. 16i ustawy (metoda liniowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj