Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PP/443-3/04
z 15 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-3/04
Data
2004.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
faktura
podatek od towarów i usług
usługi
wykonanie usługi
zakup towarów


Pytanie podatnika
Zapytanie dot. sposobu fakturowania usługi z wykorzystaniem materiałów zakupionych przez wykonawcę tj. czy:
1. zawsze należy na fakturze rozdzielać wartość samej usługi budowlanej oraz zużytych do jej wykonania materiałów, przypisując każdej pozycji odpowiednią stawkę VAT,
2. gdy przedmiotem umowy jest jedno działanie np. budowa lub remont na fakturze należy wykazać usługę jako całość z jedną stawką VAT niezależnie od stawek VAT na zakupione materiały.


W odpowiedzi na pismo z dnia 16.02.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 18.02.2004 r.) w sprawie udzielania informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Op., działającna podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w y j a ś n i a:
w swoim piśmie zwraca się Pan z zapytaniem o sposób fakturowania usług budowlano-dekarskich, wykonywanych przy wykorzystaniu zakupionych przez Pana materiałów, a mianowicie:
- czy na fakturze należy rozdzielić wartość usługi oraz zużytych do jej wykonania materiałów, przypisując każdej pozycji odpowiednią stawkę podatku od towarów i usług;
- czy w przypadku, gdy przedmiotem umowy jest wykonanie usługi budowlanej lub remontowej, na fakturze należy wykazać usługę jako całość, z zastosowaniem stawki podatku VAT dla danej usługi.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnicy zobowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Zasady wystawiania faktur regulują natomiast przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), a mianowicie § 34 do § 50 rozporządzenia.

O sposobie opodatkowania i fakturowania w przypadku wykonywania usług budowlanych lub remontowych może decydować umowa zawarta między kontrahentami.Jeżeli wynikać z niej będzie, że wykonawca będzie osobno rozliczał robociznę, a oddzielnie dostarczone (zakupione) przez siebie materiały, zużyte przy wykonywaniu usługi, traktując je jako sprzedaż, to wystawiając fakturę, może on wyodrębnić te składniki usługi i opodatkować je właściwymi dla nich stawkami podatku VAT.Zgodnie bowiem z § 35, ust.2 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, wystawiając fakturę podatnik może wyszczególnić w niej odrębnie wartość sprzedaży towarów i usług, licząc od poszczególnych pozycji podatek od towarów i usług wg obowiązujących stawek. W tym przypadku łączna kwota podatku może być ustalona w wyniku podsumowania jednostkowych kwot podatku.

Sposób rozliczeń i fakturowania robót budowlanych polegających na odrębnym obciążaniu zleceniodawców kosztami wykonanych usług, a odrębnie kosztami zakupu materiałów zużytych do ich wykonania nie stoi w sprzeczności z przyjętymi metodami rozliczeń robót budowlanych.

Jeżeli przedmiotem umowy jest świadczenie usługi, w analizowanym przypadku usługi budowlano-dekarskiej, a zużyte materiały są niezbędne do jej wykonania, to wówczas prawidłowym będzie opodatkowanie jedną stawką usługi jako całości. Opodatkowanie następuje według stawki podatku VAT właściwej dla wykonanej usługi.

W opinii tut. organu podatkowego oba sposoby fakturowania są prawidłowe, a wybór uzależniony jest od treści umowy zawartej pomiędzy stronami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj